Minetest textdomain mcl_tools x.x.x - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Pickaxes are mining tools to mine hard blocks, such as stone. A pickaxe can also be used as weapon, but it is rather inefficient.
ja: ツルハシは、石のような硬いブロックを採掘するための道具です。武器としても使えますが、効率は良くありません。

en: Shovels are tools for digging coarse blocks, such as dirt, sand and gravel. They can also be used to turn grass blocks to grass paths. Shovels can be used as weapons, but they are very weak.
ja: シャベルは、土や砂、砂利などの粗いブロックを掘るための道具です。また、草原をオフロードにすることもできます。シャベルは武器としても使えますが、とても弱いです。

en: To turn a grass block into a grass path, hold the shovel in your hand, then use (rightclick) the top or side of a grass block. This only works when there's air above the grass block.
ja: 草原をオフロードに変えるには、シャベルを手に持って、草原の上か横に使用（右クリック）します。 これは草原の上に空気があるときのみ有効です。

en: Swords are great in melee combat, as they are fast, deal high damage and can endure countless battles. Swords can also be used to cut down a few particular blocks, such as cobwebs.
ja: 剣は速く近接戦闘に優れており、高いダメージを与え、数知れない戦闘に耐えられます。また、クモの巣のような特殊なブロックを切り払うのにも使えます。

en: Shears are tools to shear sheep and to mine a few block types. Shears are a special mining tool and can be used to obtain the original item from grass, leaves and similar blocks that require cutting.
ja: ハサミは、羊毛を刈ったり数種類のブロックを採るための道具です。 ハサミは特殊な採掘道具で、草や葉などの切断を要するブロックから、あらたなアイテムを入手するために使えます。

en: To shear sheep or carve faceless pumpkins, use the “place” key on them. Faces can only be carved at the side of faceless pumpkins. Mining works as usual, but the drops are different for a few blocks.
ja: 羊毛を刈ったり、顔のないカボチャを彫ったりするには「配置」キーを使ってください。顔のないカボチャの側面にだけ、顔が彫れます。 採掘作用は普通ながらも、いくつかのブロックからは、かわったものをドロップさせます。

en: Shears
ja: ハサミ

en: Wooden Shovel
ja: 木製のシャベル

en: Wooden Sword
ja: 木製の剣

en: Wooden Axe
ja: 木製の斧

en: Stone Shovel
ja: 石のシャベル

en: Stone Sword
ja: 石の剣

en: Stone Axe
ja: 石の斧

en: Iron Shovel
ja: 鉄のシャベル

en: Iron Sword
ja: 鉄の剣

en: Iron Axe
ja: 鉄の斧

en: Golden Shovel
ja: 金のシャベル

en: Golden Sword
ja: 金の剣

en: Golden Axe
ja: 金の斧

en: Diamond Shovel
ja: ダイヤモンドのシャベル

en: Diamond Sword
ja: ダイヤモンドの剣

en: Diamond Axe
ja: ダイヤモンドの斧

en: Netherite Shovel
ja: ネザライトのシャベル

en: Netherite Sword
ja: ネザライトの剣

en: Netherite Axe
ja: ネザライトの斧
