Minetest textdomain mcl_ocean x.x.x - en to pl translation catalogue (58 entries)

en: Tube Coral Block
pl: Blok rurkowatego koralowca

en: Dead Tube Coral Block
pl: Martwy blok rurkowatego koralowca

en: Tube Coral
pl: Rurkowaty koralowiec

en: Dead Tube Coral
pl: Martwy rurkowaty koralowiec

en: Tube Coral Fan
pl: Wachlarz rurkowatego koralowca

en: Dead Tube Coral Fan
pl: Martwy wachlarz rurkowatego koralowca

en: Brain Coral Block
pl: Blok mózgowatego koralowca

en: Dead Brain Coral Block
pl: Martwy blok mózgowatego koralowca

en: Brain Coral
pl: Mózgowaty koralowiec

en: Dead Brain Coral
pl: Martwy mózgowaty koralowiec

en: Brain Coral Fan
pl: Wachlarz mózgowatego koralowca

en: Dead Brain Coral Fan
pl: Martwy wachlarz mózgowatego koralowca

en: Bubble Coral Block
pl: Blok bąbelkowego koralowca

en: Dead Bubble Coral Block
pl: Martwy blok bąbelkowego koralowca

en: Bubble Coral
pl: Bąbelkowy koralowiec

en: Dead Bubble Coral
pl: Martwy bąbelkowy koralowiec

en: Bubble Coral Fan
pl: Wachlarz bąbelkowego koralowca

en: Dead Bubble Coral Fan
pl: Martwy wachlarz bąbelkowego koralowca

en: Fire Coral Block
pl: Blok ognistego koralowca

en: Dead Fire Coral Block
pl: Martwy blok ognistego koralowca

en: Fire Coral
pl: Ognisty koralowiec

en: Dead Fire Coral
pl: Martwy ognisty koralowiec

en: Fire Coral Fan
pl: Wachlarz ognistego koralowca

en: Dead Fire Coral Fan
pl: Martwy wachlarz ognistego koralowca

en: Horn Coral Block
pl: Blok rogatego koralowca

en: Dead Horn Coral Block
pl: Martwy blok rogatego koralowca

en: Horn Coral
pl: Rogaty koralowiec

en: Dead Horn Coral
pl: Martwy rogaty koralowiec

en: Horn Coral Fan
pl: Wachlarz rogatego koralowca

en: Dead Horn Coral Fan
pl: Martwy wachlarz rogatego koralowca

en: Coral blocks live in the oceans and need a water source next to them to survive. Without water, they die off.
pl: Bloki koralowca żyją w oceanach i potrzebują źródła wody obok aby przeżyć. Bez wody obumierają.

en: Corals grow on top of coral blocks and need to be inside a water source to survive. Without water, it will die off, as well as the coral block below.
pl: Koralowiec rośnie na blokach koralowca i musi być wewnątrz źródła wody aby przeżyć. Bez wody obumiera.

en: Corals fans grow on top of coral blocks and need to be inside a water source to survive. Without water, it will die off, as well as the coral block below.
pl: Wachlarz koralowca rośnie na blokach koralowca i musi być wewnątrz źródła wody aby przeżyć. Bez wody obumiera zarówno on jak i blok koralowca pod nim.

en: Needs water to live
pl: Potrzebuje wody do życia.

en: Grows on coral block of same species
pl: Rośnie na blokach koralowca tego samego gatunku.

en: Kelp
pl: Wodorosty

en: Kelp grows inside water on top of dirt, sand or gravel.
pl: Wodorosty rosną w wodzie na ziemi, piasku i żwirze.

en: Dried Kelp
pl: Suszone wodorosty

en: Dried kelp is a food item.
pl: Suszone wodorosty jest przedmiotem do jedzenia.

en: Dried Kelp Block
pl: Blok suszonych wodorostów

en: A decorative block that serves as a great furnace fuel.
pl: Blok dekoracyjny, który świetnie sprawdza się jako paliwo do pieca.

en: Grows in water on dirt, sand, gravel
pl: Rośnie w wodzie na ziemi, piasku i żwirze.

en: Sea Lantern
pl: Latarnia morska

en: Sea lanterns are decorative light sources which look great underwater but can be placed anywhere.
pl: Latarnie morskie to dekoracyjne źródła światła, które wyglądają bardzo dobrze pod wodą, ale mogą być umieszczone gdziekolwiek.

en: Prismarine
pl: Pryzmaryn

en: Prismarine is used as a building block. It slowly changes its color.
pl: Pryzmaryn jest blokiem budowlanym. Powoli zmienia on swój kolor.

en: Prismarine Bricks
pl: Pryzmarynowe cegły

en: Dark Prismarine
pl: Ciemny pryzmaryn

en: Prismarine Crystals
pl: Pryzmarynowe kryształy

en: Prismarine Shard
pl: Pryzmarynowe odłamki

en: Sea Pickle
pl: Iskrzyłuda

en: Sea pickles grow on dead brain coral blocks and provide light when underwater. They come in 4 sizes that vary in brightness.
pl: Iskrzyłuda rośnie na martwych blokach mózgowatego koralowca i jest źródłem światła pod wodą.

en: It can only be placed on top of dead brain coral blocks. Placing a sea pickle on another sea pickle will make it grow and brighter.
pl: Może być postawiona tylko na blokach mózgowatego koralowca. Postawienie iskrzyłuda na innej iskrzyłudzie sprawi, że się powiększy i będzie jaśniejsza.

en: Glows in the water
pl: Świeci w wodzie

en: 4 possible sizes
pl: 4 możliwe wielkości

en: Grows on dead brain coral block
pl: Rośnie na martwych blokach mózgowatego koralowca

en: Seagrass
pl: Trawa morska

en: Seagrass grows inside water on top of dirt, sand or gravel.
pl: Trawa morska rośnie w wodzie na ziemi, piasku i żwirze.
