Minetest textdomain mcl_ocean x.x.x - en to ja translation catalogue (58 entries)

en: Tube Coral Block
ja: 管サンゴブロック

en: Dead Tube Coral Block
ja: 死した管サンゴブロック

en: Tube Coral
ja: 管サンゴ

en: Dead Tube Coral
ja: 死した管サンゴ

en: Tube Coral Fan
ja: 管ウチワサンゴ

en: Dead Tube Coral Fan
ja: 死した管ウチワサンゴ

en: Brain Coral Block
ja: 脳サンゴブロック

en: Dead Brain Coral Block
ja: 死した脳サンゴブロック

en: Brain Coral
ja: 脳サンゴ

en: Dead Brain Coral
ja: 死した脳サンゴ

en: Brain Coral Fan
ja: 脳ウチワサンゴ

en: Dead Brain Coral Fan
ja: 死した脳ウチワサンゴ

en: Bubble Coral Block
ja: 泡サンゴブロック

en: Dead Bubble Coral Block
ja: 死した泡サンゴブロック

en: Bubble Coral
ja: 泡サンゴ

en: Dead Bubble Coral
ja: 死した泡サンゴ

en: Bubble Coral Fan
ja: 泡ウチワサンゴ

en: Dead Bubble Coral Fan
ja: 死した泡ウチワサンゴ

en: Fire Coral Block
ja: 火サンゴブロック

en: Dead Fire Coral Block
ja: 死した火サンゴブロック

en: Fire Coral
ja: 火サンゴ

en: Dead Fire Coral
ja: 死した火サンゴ

en: Fire Coral Fan
ja: 火ウチワサンゴ

en: Dead Fire Coral Fan
ja: 死した火ウチワサンゴ

en: Horn Coral Block
ja: 角サンゴブロック

en: Dead Horn Coral Block
ja: 死した角サンゴブロック

en: Horn Coral
ja: 角サンゴ

en: Dead Horn Coral
ja: 死した角サンゴ

en: Horn Coral Fan
ja: 角ウチワサンゴ

en: Dead Horn Coral Fan
ja: 死した角ウチワサンゴ

en: Coral blocks live in the oceans and need a water source next to them to survive. Without water, they die off.
ja: サンゴのブロックは海に生息しており、生きていくためには隣に水源が必要です。水がないと死んでしまうのです。

en: Corals grow on top of coral blocks and need to be inside a water source to survive. Without water, it will die off, as well as the coral block below.
ja: サンゴはサンゴブロックの上で成長し、生きていくためには水源の中にいる必要があります。 水がなければ、下のサンゴブロックと同様に死んでしまいます。

en: Corals fans grow on top of coral blocks and need to be inside a water source to survive. Without water, it will die off, as well as the coral block below.
ja: ウチワサンゴはサンゴブロックの上で成長し、生きていくためには水源の中にいる必要があります。 水がなければ、下のサンゴブロックと同様に死んでしまいます。

en: Needs water to live
ja: 生きるために水が必要

en: Grows on coral block of same species
ja: 同種のサンゴブロックに生育

en: Kelp
ja: コンブ

en: Kelp grows inside water on top of dirt, sand or gravel.
ja: 昆布が育つのは、水中の土・砂・砂利の上です。

en: Dried Kelp
ja: 乾燥コンブ

en: Dried kelp is a food item.
ja: 乾燥コンブは食品です。

en: Dried Kelp Block
ja: 乾燥コンブブロック

en: A decorative block that serves as a great furnace fuel.
ja: 炉の燃料として最適な装飾ブロック。

en: Grows in water on dirt, sand, gravel
ja: 水中の土・砂・砂利の上で成長

en: Sea Lantern
ja: シーランタン

en: Sea lanterns are decorative light sources which look great underwater but can be placed anywhere.
ja: シーランタンは、水中で映える装飾的な光源ですが、どこにでも設置できます。

en: Prismarine
ja: プリズマリン

en: Prismarine is used as a building block. It slowly changes its color.
ja: プリズマリンは、建築ブロックとして使用されます。 それはゆっくりと色を変えます。

en: Prismarine Bricks
ja: プリズマリンレンガ

en: Dark Prismarine
ja: 暗色プリズマリン

en: Prismarine Crystals
ja: プリズマリンクリスタル

en: Prismarine Shard
ja: プリズマリンの欠片

en: Sea Pickle
ja: ヒカリボヤ

en: Sea pickles grow on dead brain coral blocks and provide light when underwater. They come in 4 sizes that vary in brightness.
ja: 死した脳サンゴブロックに生え、水中での光源となるヒカリボヤ。明るさの異なる4種類のサイズがあります。

en: It can only be placed on top of dead brain coral blocks. Placing a sea pickle on another sea pickle will make it grow and brighter.
ja: 死した脳サンゴブロックの上にしか置けません。ヒカリボヤを別のヒカリボヤの上に置くと成長し、明るくなります。

en: Glows in the water
ja: 水中で成長

en: 4 possible sizes
ja: 4種類のサイズが可能

en: Grows on dead brain coral block
ja: 死した脳サンゴブロックに生育

en: Seagrass
ja: 海草

en: Seagrass grows inside water on top of dirt, sand or gravel.
ja: 海草が育つのは、水中の土・砂・砂利の上です。
