Minetest textdomain mcl_flowers x.x.x - en to ru translation catalogue (33 entries)

en: This is a small flower. Small flowers are mainly used for dye production and can also be potted.
ru: Это небольшой цветок. Такие цветы в основном используются для производства красителей. Их можно посадить в горшки.

en: It can only be placed on a block on which it would also survive.
ru: Это можно высаживать только на те блоки, на которых оно может расти.

en: Poppy
ru: Мак

en: Dandelion
ru: Одуванчик

en: Oxeye Daisy
ru: Нивяник

en: Orange Tulip
ru: Оранжевый тюльпан

en: Pink Tulip
ru: Розовый тюльпан

en: Red Tulip
ru: Красный тюльпан

en: White Tulip
ru: Белый тюльпан

en: Allium
ru: Лук

en: Azure Bluet
ru: Хаустония серая

en: Blue Orchid
ru: Голубая орхидея

en: Wither Rose
ru: Роза иссушения

en: Lily of the Valley
ru: Ландыш

en: Cornflower
ru: Василёк

en: Peony
ru: Пион

en: A peony is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
ru: Пион - большое растение, занимающее два блока. В основном используется для производства красителя.

en: Rose Bush
ru: Розовый куст

en: A rose bush is a large plant which occupies two blocks. It is safe to touch it. Rose bushes are mainly used in dye production.
ru: Розовый куст - большое растение, занимающее два блока. Трогать его не опасно. В основном используется для производства красителя.

en: Lilac
ru: Сирень

en: A lilac is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
ru: Сирень - большое растение, занимающее два блока. В основном используется для производства красителя.

en: Sunflower
ru: Подсолнух

en: A sunflower is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
ru: Подсолнух - большое растение, занимающее два блока. В основном используется для производства красителя.

en: Double Tallgrass
ru: Двойная высокая трава

en: Double tallgrass a variant of tall grass and occupies two blocks. It can be harvested for wheat seeds.
ru: Двойная высокая трава - большое растение, занимающее два блока. Её можно собирать, добывая семена пшеницы.

en: Large Fern
ru: Большой папоротник

en: Large fern is a variant of fern and occupies two blocks. It can be harvested for wheat seeds.
ru: Большой папоротник - вид папоротника, занимающий два блока. Его можно собирать, добывая семена пшеницы.

en: Tall Grass
ru: Высокая трава

en: Tall grass is a small plant which often occurs on the surface of grasslands. It can be harvested for wheat seeds. By using bone meal, tall grass can be turned into double tallgrass which is two blocks high.
ru: Высокая трава это маленькое растение, часто встречающееся на поверхности лугов. Их можно собирать, добывая семена пшеницы. С помощью костной муки высокая трава может быть превращена в двойную высокую траву (2 блока в высоту).

en: Fern
ru: Папоротник

en: Ferns are small plants which occur naturally in jungles and taigas. They can be harvested for wheat seeds. By using bone meal, a fern can be turned into a large fern which is two blocks high.
ru: Папоротники - маленькие растения, встречающиеся в тайге и джунглях. Их можно собирать, добывая семена пшеницы. С помощью костной муки папоротник может быть превращён в большой папоротник высотой в два блока.

en: Lily Pad
ru: Кувшинка

en: A lily pad is a flat plant block which can be walked on. They can be placed on water sources, ice and frosted ice.
ru: Кувшинка это плоский растительный блок, по которому можно ходить. Он размещается на водных источниках, а также на льду и замороженном льду.
