Minetest textdomain mcl_flowers x.x.x - en to pl translation catalogue (30 entries)

en: This is a small flower. Small flowers are mainly used for dye production and can also be potted.
pl: To jest mały kwiat. Małe kwiaty są głównie wykorzystywane do tworzenia farb oraz do ustawiania w doniczkach.

en: It can only be placed on a block on which it would also survive.
pl: Może być postawiony tylko na blokach na których jest w stanie przeżyć.

en: Poppy
pl: Mak

en: Dandelion
pl: Mniszek lekarski

en: Oxeye Daisy
pl: Stokrotka

en: Orange Tulip
pl: Pomarańczowy tulipan

en: Pink Tulip
pl: Różowy tulipan

en: Red Tulip
pl: Czerwony tulipan

en: White Tulip
pl: Biały tulipan

en: Allium
pl: Czosnek

en: Azure Bluet
pl: Houstonia błękitna

en: Blue Orchid
pl: Niebieska orchidea

en: Peony
pl: Piwonia

en: A peony is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
pl: Piwonia jest dużą rośliną zajmującą dwa bloki. Jest głównie używana jako źródło farby.

en: Rose Bush
pl: Krzew róży.

en: A rose bush is a large plant which occupies two blocks. It is safe to touch it. Rose bushes are mainly used in dye production.
pl: Krzew róży jest dużą rośliną zajmującą dwa bloki. Można go dotykać. Jest głównie używana jako źródło farby.

en: Lilac
pl: Bez

en: A lilac is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
pl: Bez jest dużą rośliną zajmującą dwa bloki. Jest głównie używana jako źródło farby.

en: Sunflower
pl: Słonecznik

en: A sunflower is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
pl: Słonecznik jest dużą rośliną zajmującą dwa bloki. Jest głównie używana jako źródło farby.

en: Double Tallgrass
pl: Podwójnie wysoka trawa

en: Double tallgrass a variant of tall grass and occupies two blocks. It can be harvested for wheat seeds.
pl: Podwójna wysoka trawa jest dużą rośliną zajmującą dwa bloki. Mogą z niej wypaść nasiona zboża.

en: Large Fern
pl: Duża paproć

en: Large fern is a variant of fern and occupies two blocks. It can be harvested for wheat seeds.
pl: Duża paproć jest dużą rośliną zajmującą dwa bloki. Mogą z niej wypaść nasiona zboża.

en: Tall Grass
pl: Wysoka trawa

en: Tall grass is a small plant which often occurs on the surface of grasslands. It can be harvested for wheat seeds. By using bone meal, tall grass can be turned into double tallgrass which is two blocks high.
pl: Wysoka trawa jest małą rośliną często występująca na trawiastych biomach. Mogą z nich wypaść nasiona. Używając mączki kostnej można ją zamienić w podwójnie wysoką trawę, która ma dwa bloki wysokości.

en: Fern
pl: Paproć

en: Ferns are small plants which occur naturally in jungles and taigas. They can be harvested for wheat seeds. By using bone meal, a fern can be turned into a large fern which is two blocks high.
pl: Paprocie to małe rośliny występujące naturalnie w tropikach i tajgach. Mogą z nich wypaść nasiona. Używając mączki kostnej można je zamienić w duże paprocie, które mają dwa bloki wysokości.

en: Lily Pad
pl: Lilia wodna

en: A lily pad is a flat plant block which can be walked on. They can be placed on water sources, ice and frosted ice.
pl: Lilia wodna jest płaską rośliną po której można chodzić. Można je stawiać na źródłach wody, lodzie i oszronionym lodzie.
