Minetest textdomain mcl_flowers x.x.x - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: This is a small flower. Small flowers are mainly used for dye production and can also be potted.
ja: これは小さな花です。小さな花は主に染料作りに使われ、鉢植えも可能です。

en: It can only be placed on a block on which it would also survive.
ja: 生き残るブロックにのみ配置できます。

en: Poppy
ja: ポピー

en: Dandelion
ja: タンポポ

en: Oxeye Daisy
ja: フランスギク

en: Orange Tulip
ja: 橙色のチューリップ

en: Pink Tulip
ja: 桃色のチューリップ

en: Red Tulip
ja: 赤色のチューリップ

en: White Tulip
ja: 白色のチューリップ

en: Allium
ja: アリウム

en: Azure Bluet
ja: ヒナソウ

en: Blue Orchid
ja: ヒスイラン

en: Peony
ja: ボタン

en: A peony is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
ja: ボタンは、2つのブロックを占める大きな植物です。主に染料に使われます。

en: Rose Bush
ja: バラの低木

en: A rose bush is a large plant which occupies two blocks. It is safe to touch it. Rose bushes are mainly used in dye production.
ja: バラの低木は、2ブロック分を占める大きな植物です。触っても大丈夫です。バラの低木は主に染料に使われます。

en: Lilac
ja: ライラック

en: A lilac is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
ja: ライラックは、2つのブロックを占める大きな植物です。主に染料に使われます。

en: Sunflower
ja: ヒマワリ

en: A sunflower is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
ja: ヒマワリは、2つのブロックを占める大きな植物です。主に染料に使われます。

en: Double Tallgrass
ja: 丈が倍高い草

en: Double tallgrass a variant of tall grass and occupies two blocks. It can be harvested for wheat seeds.
ja: 丈が倍高い草は、丈が高い草の変種であり、2ブロックを占有します。そこから小麦の種を収穫できることがあります。

en: Large Fern
ja: 大きなシダ

en: Large fern is a variant of fern and occupies two blocks. It can be harvested for wheat seeds.
ja: 大きなシダは、シダの変種であり、2ブロックを占有します。そこから小麦の種を収穫できることがあります。

en: Tall Grass
ja: 丈が高い草

en: Tall grass is a small plant which often occurs on the surface of grasslands. It can be harvested for wheat seeds. By using bone meal, tall grass can be turned into double tallgrass which is two blocks high.
ja: 丈が高い草は、草原の表面によく見られる小さな植物です。そこから小麦の種を収穫できることがあります。骨粉を使うことで、高さ2ブロックの、丈が倍高い草に変えられます。

en: Fern
ja: シダ

en: Ferns are small plants which occur naturally in jungles and taigas. They can be harvested for wheat seeds. By using bone meal, a fern can be turned into a large fern which is two blocks high.
ja: シダは、ジャングルやタイガに自生する小さな植物です。そこから小麦の種を収穫できることがあります。骨粉を使うことで、高さ2ブロックの、大きなシダに変えられます。

en: Lily Pad
ja: スイレンの葉

en: A lily pad is a flat plant block which can be walked on. They can be placed on water sources, ice and frosted ice.
ja: スイレンの葉は、歩くことができるペラい植物ブロックです。水源や氷、フロストアイスの上に置けます。
