Minetest textdomain mcl_flowers x.x.x - en to fr translation catalogue (33 entries)

en: This is a small flower. Small flowers are mainly used for dye production and can also be potted.
fr: Ceci est une petite fleur. Les petites fleurs sont principalement utilisées pour la production de teintures et peuvent également être mises en pot.

en: It can only be placed on a block on which it would also survive.
fr: Elles ne peuvent être placées que sur un bloc sur lequel elles survivraient également.

en: @1 (Top Part)
fr: @1 (Partie supérieure)

en: Poppy
fr: Coquelicot

en: Dandelion
fr: Pissenlit

en: Oxeye Daisy
fr: Marguerite

en: Orange Tulip
fr: Tulipe orange

en: Pink Tulip
fr: Tulipe rose

en: Red Tulip
fr: Tulipe rouge

en: White Tulip
fr: Tulipe blanche

en: Azure Bluet
fr: Houstonie bleue

en: Blue Orchid
fr: Orchidée bleue

en: Wither Rose
fr: Rose de Wither

en: Lily of the Valley
fr: Muguet

en: Cornflower
fr: Bleuet

en: Peony
fr: Pivoine

en: A peony is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
fr: Une pivoine est une grande plante qui occupe deux blocs. Principalement utilisée dans la production de colorants.

en: Rose Bush
fr: Rosier

en: A rose bush is a large plant which occupies two blocks. It is safe to touch it. Rose bushes are mainly used in dye production.
fr: Un rosier est une grande plante qui occupe deux blocs. Il n'y a rien a craindre à le toucher. Les rosiers sont principalement utilisés dans la production de teinture.

en: Lilac
fr: Lilas

en: A lilac is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
fr: Un lilas est une grande plante qui occupe deux blocs. Il est principalement utilisé dans la production de colorants.

en: Sunflower
fr: Tournesol

en: A sunflower is a large plant which occupies two blocks. It is mainly used in dye production.
fr: Un tournesol est une grande plante qui occupe deux blocs. Il est principalement utilisé dans la production de colorants.

en: Double Tallgrass
fr: Grande herbe

en: Double tallgrass a variant of tall grass and occupies two blocks. It can be harvested for wheat seeds.
fr: La grande herbe haute une variante de l'herbe haute et occupe deux blocs. Elle peut être récoltée pour les graines de blé.

en: Large Fern
fr: Grande fougère

en: Large fern is a variant of fern and occupies two blocks. It can be harvested for wheat seeds.
fr: La grande fougère est une variante de la fougère et occupe deux blocs. Elle peut être récoltée pour les graines de blé.

en: Tall Grass
fr: Hautes herbes

en: Tall grass is a small plant which often occurs on the surface of grasslands. It can be harvested for wheat seeds. By using bone meal, tall grass can be turned into double tallgrass which is two blocks high.
fr: L'herbe haute est une petite plante qui se rencontre souvent à la surface des prairies. Il peut être récolté pour les graines de blé. En utilisant de la farine d'os, les hautes herbes peuvent être transformées en herbes hautes doubles de deux blocs de hauteur.

en: Fern
fr: Fougère

en: Ferns are small plants which occur naturally in jungles and taigas. They can be harvested for wheat seeds. By using bone meal, a fern can be turned into a large fern which is two blocks high.
fr: Les fougères sont de petites plantes qui se produisent naturellement dans les jungles et les taigas. Ils peuvent être récoltés pour les graines de blé. En utilisant de la farine d'os, une fougère peut être transformée en une grande fougère haute de deux blocs.

en: Lily Pad
fr: Nénuphar

en: A lily pad is a flat plant block which can be walked on. They can be placed on water sources, ice and frosted ice.
fr: Un nénuphar est un bloc de plante plat sur lequel on peut marcher. Ils peuvent être placés sur des sources d'eau, de la glace et de la glace givrée.
