Minetest textdomain mcl_farming x.x.x - en to pl translation catalogue (94 entries)

en: Beetroot Seeds
pl: Nasiona buraka

en: Grows into a beetroot plant. Chickens like beetroot seeds.
pl: Wyrasta w roślinę buraka. Kurczaki lubią nasiona buraka.

en: Place the beetroot seeds on farmland (which can be created with a hoe) to plant a beetroot plant. They grow in sunlight and grow faster on hydrated farmland. Rightclick an animal to feed it beetroot seeds.
pl: Postaw nasiona buraka na polu uprawnym (możesz zaorać ziemię motyką) aby zasadzić roślinę buraka. Wyrasta ona w słońcu i rośnie szybciej na nawodnionym polu uprawnym. Kliknij prawym przyciskiem na zwierzę, aby je nakarmić nasionami buraka.

en: Premature Beetroot Plant (Stage 1)
pl: Niedojrzała roślina buraka (etap 1)

en: Beetroot plants are plants which grow on farmland under sunlight in 4 stages. On hydrated farmland, they grow a bit faster. They can be harvested at any time but will only yield a profit when mature.
pl: Rośliny buraka są roślinami rosnącymi na oświetlonym polu uprawnym w czterech etapach. Na nawodnionym polu rosną nieco szybciej. Mogą być zebrane w dowolnym momencie ale będzie to zyskowne tylko jeśli są dojrzałe.

en: Premature Beetroot Plant
pl: Niedojrzała roślina buraka

en: Premature Beetroot Plant (Stage 2)
pl: Niedojrzała roślina buraka (etap 2)

en: Premature Beetroot Plant (Stage 3)
pl: Niedojrzała roślina buraka (etap 3)

en: Mature Beetroot Plant
pl: Dojrzała roślina buraka

en: A mature beetroot plant is a farming plant which is ready to be harvested for a beetroot and some beetroot seeds. It won't grow any further.
pl: Dojrzała roślina buraka jest rośliną hodowlaną, która jest gotowa do zebrania w celu uzyskania buraków i nasion. Nie urośnie już więcej.

en: Beetroot
pl: Burak

en: Beetroots are both used as food item and a dye ingredient. Pigs like beetroots, too.
pl: Buraki są używane zarówno jako przedmioty jadalne jak i jako składniki do farb.

en: Hold it in your hand and right-click to eat it. Rightclick an animal to feed it.
pl: Weź je do ręki i kliknij prawy przycisk myszy by je zjeść.

en: Beetroot Soup
pl: Zupa z buraków

en: Beetroot soup is a food item.
pl: Zupa z buraków to przedmiot jadalny.

en: Grows on farmland
pl: Rośnie na polu uprawnym

en: Premature Carrot Plant
pl: Niedojrzała roślina marchwi

en: Carrot plants are plants which grow on farmland under sunlight in 8 stages, but only 4 stages can be visually told apart. On hydrated farmland, they grow a bit faster. They can be harvested at any time but will only yield a profit when mature.
pl: Rośliny marchwi są roślinami rosnącymi na polach uprawnych w słońcu w 8 etapach, ale tylko 4 etapy mogą być odróżnione wizualnie. Na nawodnionych polach uprawnych rosną one nieco szybciej.

en: Premature Carrot Plant (Stage @1)
pl: Niedojrzała roślina marchwi (etap @1)

en: Mature Carrot Plant
pl: Dojrzała roślina marchwi

en: Mature carrot plants are ready to be harvested for carrots. They won't grow any further.
pl: Dojrzałe rośliny marchwi są gotowe do zebrania w celu uzyskania marchwi.

en: Carrot
pl: Marchew

en: Carrots can be eaten and planted. Pigs and rabbits like carrots.
pl: Marchewki mogą być zjedzone bądź zasadzone. Świnie i króliki lubią marchwie.

en: Hold it in your hand and rightclick to eat it. Place it on top of farmland to plant the carrot. It grows in sunlight and grows faster on hydrated farmland. Rightclick an animal to feed it.
pl: Weź ją do ręki i kliknij prawy przycisk myszy by ją zjeść. Postaw ją na górze pola uprawnego aby ją zasadzić. Rośnie w słońcu i rośnie szybciej na nawodnionym polu. Kliknij prawym przyciskiem na zwierzę aby je nakarmić.

en: Golden Carrot
pl: Złota marchew

en: A golden carrot is a precious food item which can be eaten. It is really, really filling!
pl: Złota marchewka to cenny przedmiot jadalny. Jest bardzo, bardzo sycąca!

en: Turns block into farmland
pl: Zamienia blok w pole uprawne

en: Hoes are essential tools for growing crops. They are used to create farmland in order to plant seeds on it. Hoes can also be used as very weak weapons in a pinch.
pl: Motyki są niezbędnymi narzędziami do uprawiania roślin. Są używane do tworzenia pól uprawnych na których można sadzić nasiona. Motyki mogą być również użyte jako bardzo słabe bronie w razie konieczności.

en: Use the hoe on a cultivatable block (by rightclicking it) to turn it into farmland. Dirt, grass blocks and grass paths are cultivatable blocks. Using a hoe on coarse dirt turns it into dirt.
pl: Użyj motyki na bloku który można zaorać (klikając go prawym przyciskiem), aby zamienić go w pole uprawne. Ziemia, bloki trawy i ścieżki trawy są blokami, które można zaorać. Korzystanie z motyki na twardej ziemi zamienia ją w ziemię.

en: Wood Hoe
pl: Drewniana motyka

en: Uses: @1
pl: Wykorzystuje: @1

en: Stone Hoe
pl: Kamienna motyka

en: Iron Hoe
pl: Żelazna motyka

en: Golden Hoe
pl: Złota motyka

en: Diamond Hoe
pl: Diamentowa motyka

en: Melon Seeds
pl: Nasiona melona

en: Grows into a melon stem which in turn grows melons. Chickens like melon seeds.
pl: Wyrasta z nich łodyga melona, z której z kolei wyrastają melony. Kurczaki lubią nasiona melona.

en: Place the melon seeds on farmland (which can be created with a hoe) to plant a melon stem. Melon stems grow in sunlight and grow faster on hydrated farmland. When mature, the stem will attempt to grow a melon at the side. Rightclick an animal to feed it melon seeds.
pl: Umieść nasiona melona na polu uprawnym (ziemię można zaorać motyką), aby zasadzić łodygę melona. Łodygi melona rosną w słońcu i rosną szybciej na nawodnionym polu. Gdy są dojrzałe, łodygi melona będą próbować umieścić melon na boku. Kliknij prawym na zwierzę aby nakarmić je nasionami melona.

en: A melon is a block which can be grown from melon stems, which in turn are grown from melon seeds. It can be harvested for melon slices.
pl: Melon jest blokiem, który wyrasta z łodygi melona, która z kolei wyrasta z nasion melona.

en: Premature Melon Stem
pl: Niedojrzała łodyga melona.

en: Melon stems grow on farmland in 8 stages. On hydrated farmland, the growth is a bit quicker. Mature melon stems are able to grow melons.
pl: Łodygi melona rosną na polu uprawnym w 8 etapach. Na nawodnionym polu rosną nieco szybciej. Dojrzałe łodygi melona są w stanie tworzyć melony.

en: Premature Melon Stem (Stage @1)
pl: Niedojrzała łodyga melona (etap @1)

en: Mature Melon Stem
pl: Dojrzała łodyga melona

en: A mature melon stem attempts to grow a melon at one of its four adjacent blocks. A melon can only grow on top of farmland, dirt, or a grass block. When a melon is next to a melon stem, the melon stem immediately bends and connects to the melon. While connected, a melon stem can't grow another melon. As soon all melons around the stem have been removed, it loses the connection and is ready to grow another melon.
pl: Dojrzała łodyga melona próbuje stworzyć melona na jednym z czterech sąsiednich bloków. Melon może wyrosnąć tylko na polu uprawnym, ziemi lub bloku trawy. Gdy melon jest obok łodygi melona, łodyga natychmiast się zgina i łączy z melonem. Dopóki jest połączona, nie może z niej wyrosnąć inny melon. Jak tylko wszystkie melony wokół łodygi są usunięte traci ona połączenie i może z niej wyrosnąć następny melon.

en: Melon Slice
pl: Kawałek melona

en: This is a food item which can be eaten.
pl: Jest to przedmiot, który można zjeść.

en: Premature Potato Plant
pl: Niedojrzała roślina ziemniaka

en: Potato plants are plants which grow on farmland under sunlight in 8 stages, but only 4 stages can be visually told apart. On hydrated farmland, they grow a bit faster. They can be harvested at any time but will only yield a profit when mature.
pl: Rośliny ziemniaka są roślinami rosnącymi w słońcu w 8 etapach, ale tylko 4 są rozróżnialne wizualnie. Na nawodnionym polu rosną nieco szybciej. Mogą być zebrane w dowolnym momencie, ale jest to zyskowne tylko gdy są dojrzałe.

en: Premature Potato Plant (Stage @1)
pl: Niedojrzała roślina ziemniaka (Etap @1)

en: Mature Potato Plant
pl: Dojrzała roślina ziemniaka

en: Mature potato plants are ready to be harvested for potatoes. They won't grow any further.
pl: Dojrzałe rośliny ziemniaka są gotowe do zebrania. Nie będą już rosnąć.

en: Potato
pl: Ziemniak

en: Potatoes are food items which can be eaten, cooked in the furnace and planted. Pigs like potatoes.
pl: Ziemniaki to przedmioty, które można zjeść, upiec w piecu i zasadzić. Świnie lubią ziemniaki.

en: Hold it in your hand and rightclick to eat it. Place it on top of farmland to plant it. It grows in sunlight and grows faster on hydrated farmland. Rightclick an animal to feed it.
pl: Weź je do ręki i kliknij prawy by je zjeść. Postaw je na polu uprawnym by je zasadzić. Rosną w słońcu i rosną szybciej na nawodnionym polu. Kliknij prawym na zwierzę by je nakarmić.

en: Baked Potato
pl: Upieczony ziemniak

en: Baked potatoes are food items which are more filling than the unbaked ones.
pl: Upieczone ziemniaki są przedmiotami jadalnymi, które są bardziej sycące niż nieupieczone ziemniaki.

en: Poisonous Potato
pl: Zatruty ziemniak

en: 60% chance of poisoning
pl: 60% szans na zatrucie

en: This potato doesn't look too healthy. You can eat it to restore hunger points, but there's a 60% chance it will poison you briefly.
pl: Ten ziemniak nie wygląda na zdrowy. Możesz go zjeść aby odzyskać punkty głodu, ale jest 60% szans, że chwilowo cię zatruje.

en: Pumpkin Seeds
pl: Nasiona dyni

en: Grows into a pumpkin stem which in turn grows pumpkins. Chickens like pumpkin seeds.
pl: Wyrasta z nich łodyga dyni, z której z kolei wyrastają dynie. Kurczaki lubią nasiona dyni.

en: Place the pumpkin seeds on farmland (which can be created with a hoe) to plant a pumpkin stem. Pumpkin stems grow in sunlight and grow faster on hydrated farmland. When mature, the stem attempts to grow a pumpkin next to it. Rightclick an animal to feed it pumpkin seeds.
pl: Postaw nasiona dyni na polu uprawnym (możesz zaorać ziemię motyką) aby zasadzić łodygę dyni. Łodygi dyni rosną w słońcu i rosną szybciej na nawodnionym polu. Gdy są dojrzałe, próbują one postawić dynię na jednym z sąsiednich pól.

en: Premature Pumpkin Stem
pl: Niedojrzała łodyga dyni

en: Pumpkin stems grow on farmland in 8 stages. On hydrated farmland, the growth is a bit quicker. Mature pumpkin stems are able to grow pumpkins.
pl: Łodygi dyni rosną w 8 etapach. Na nawodnionym polu rośnie nieco szybciej. Z dojrzałych łodyg dyni są w stanie wyrosnąć dynie.

en: Premature Pumpkin Stem (Stage @1)
pl: Niedojrzała łodyga dyni (etap @1)

en: Mature Pumpkin Stem
pl: Dojrzała łodyga dyni

en: A mature pumpkin stem attempts to grow a pumpkin at one of its four adjacent blocks. A pumpkin can only grow on top of farmland, dirt or a grass block. When a pumpkin is next to a pumpkin stem, the pumpkin stem immediately bends and connects to the pumpkin. A connected pumpkin stem can't grow another pumpkin. As soon all pumpkins around the stem have been removed, it loses the connection and is ready to grow another pumpkin.
pl: Dojrzała łodyga dyni próbuje postawić dynię na jednym  z czterech sąsiadujących bloków. Dynia może wyrosnąć tylko na polu uprawnym, ziemi lub bloku trawy. Gdy dynia jest obok łodygi dyni, ugina się ona i łączy z dynią. Z połączonej łodygi dyni nie może wyrosnąć kolejna dynia. Jak tylko wszystkie pobliskie dynie są usunięte, traci ona połączenie i może z niej wyrosnąć następna dynia.

en: Faceless Pumpkin
pl: Dynia bez twarzy

en: A faceless pumpkin is a decorative block. It can be carved with shears to obtain pumpkin seeds.
pl: Dynia bez twarzy jest blokiem dekoracyjnym. Może być pokrojona nożycami aby otrzymać nasiona dyni.

en: To carve a face into the pumpkin, use the shears on the side you want to carve.
pl: Aby wyrzeźbić twarz w dyni, użyj nożyc na boku w którym chcesz wyrzeźbić.

en: Pumpkin
pl: Dynia

en: A pumpkin can be worn as a helmet. Pumpkins grow from pumpkin stems, which in turn grow from pumpkin seeds.
pl: Dynia może być noszona jak hełm. Dynie rosną z łodygi dyni, która z kolei rośnie z nasion dyni.

en: Jack o'Lantern
pl: Świecąca dynia

en: A jack o'lantern is a traditional Halloween decoration made from a pumpkin. It glows brightly.
pl: Świecąca dynia jest tradycyjną dekoracją Halloween wykonaną z dyni, która jasno świeci.

en: Pumpkin Pie
pl: Ciasto z dyni

en: A pumpkin pie is a tasty food item which can be eaten.
pl: Ciasto z dyni jest pysznym przedmiotem, który można zjeść.

en: Farmland
pl: Pole uprawne

en: Surface for crops
pl: Podłoże pod uprawy

en: Can become wet
pl: Może się zmoczyć

en: Farmland is used for farming, a necessary surface to plant crops. It is created when a hoe is used on dirt or a similar block. Plants are able to grow on farmland, but slowly. Farmland will become hydrated farmland (on which plants grow faster) when it rains or a water source is nearby. This block will turn back to dirt when a solid block appears above it or a piston arm extends above it.
pl: Pole uprawne jest wykorzystywane do rolnictwa. Jest to niezbędne powierzchnia do sadzenia roślin. Jest tworzona gdy motyka jest użyta na ziemi lub podobnym bloku. Rośliny mogą rosnąć na polu uprawnym, ale powoli. Pola uprawne zamienią się w nawodnione pola uprawne (na których rośliny rosną szybciej) kiedy spadnie deszcz lub źródło wody jest w pobliżu. Ten blok zamieni się w ziemię gdy stały blok pojawi się nad nim, lub ramię tłoku będzie nad nim wysunięte.

en: Hydrated Farmland
pl: Nawodnione pole uprawne

en: Hydrated farmland is used in farming, this is where you can plant and grow some plants. It is created when farmland is under rain or near water. Without water, this block will dry out eventually. This block will turn back to dirt when a solid block appears above it or a piston arm extends above it.
pl: Nawodnione pole uprawne jest używane w rolnictwie, do sadzenia roślin. Jest utworzone gdy na pole uprawne spadnie deszcz lub w pobliżu jest woda. Bez wody blok ten wyschnie po jakimś czasie. Ten blok zamieni się w ziemię gdy stały blok pojawi się nad nim, lub ramię tłoku będzie nad nim wysunięte.

en: Wheat Seeds
pl: Nasiona zboża

en: Grows into a wheat plant. Chickens like wheat seeds.
pl: Wyrasta w zboże. Kurczaki lubią nasiona zboża.

en: Premature Wheat Plant
pl: Niedojrzałe zboże

en: Premature Wheat Plant (Stage @1)
pl: Niedojrzałe zboże (etap @1)

en: Mature Wheat Plant
pl: Dojrzałe zboże

en: Wheat
pl: Zboże

en: Wheat is used in crafting. Some animals like wheat.
pl: Zboże jest używane do wytwarzania. Niektóre zwierzęta lubią zboże.

en: Use the “Place” key on an animal to try to feed it wheat.
pl: Użyj przycisku "Umieść" na zwierzęciu, aby spróbować je nakarmić.

en: Cookie
pl: Ciastko

en: Bread
pl: Chleb

en: Hay Bale
pl: Bela siana

en: Hay bales are decorative blocks made from wheat.
pl: Bele siana są blokami dekoracyjnymi wytwarzanymi ze zboża.
