Minetest textdomain mcl_farming x.x.x - en to es translation catalogue (101 entries)

en: Beetroot Seeds
es: Semillas de remolacha

en: Grows into a beetroot plant. Chickens like beetroot seeds.
es: Crece en una planta de remolacha. A los pollos les gustan las semillas de remolacha.

en: Place the beetroot seeds on farmland (which can be created with a hoe) to plant a beetroot plant. They grow in sunlight and grow faster on hydrated farmland. Rightclick an animal to feed it beetroot seeds.
es: Coloque las semillas de remolacha en tierras de cultivo (que se pueden crear con una azada) para plantar una planta de remolacha. Crecen a la luz del sol y crecen más rápido en tierras de cultivo hidratadas. Haga clic derecho en un animal para alimentarlo con semillas de remolacha.

en: Premature Beetroot Plant (Stage 1)
es: Planta de remolacha prematura (Etapa 1)

en: Beetroot plants are plants which grow on farmland under sunlight in 4 stages. On hydrated farmland, they grow a bit faster. They can be harvested at any time but will only yield a profit when mature.
es: Las plantas de remolacha son plantas que crecen en tierras de cultivo bajo la luz solar en 4 etapas. En tierras de cultivo hidratadas, crecen un poco más rápido. Se pueden cosechar en cualquier momento, pero solo generarán ganancias cuando maduren.

en: Premature Beetroot Plant
es: Planta de remolacha prematura

en: Premature Beetroot Plant (Stage 2)
es: Planta de remolacha prematura (Etapa 2)

en: Premature Beetroot Plant (Stage 3)
es: Planta de remolacha prematura (Etapa 3)

en: Mature Beetroot Plant
es: Planta de remolacha madura

en: A mature beetroot plant is a farming plant which is ready to be harvested for a beetroot and some beetroot seeds. It won't grow any further.
es: Una planta de remolacha madura es una planta de cultivo que está lista para ser cosechada para una remolacha y algunas semillas de remolacha. No crecerá más.

en: Beetroot
es: Remolacha

en: Beetroots are both used as food item and a dye ingredient. Pigs like beetroots, too.
es: Las remolachas se usan como alimento y como colorante. A los cerdos también les gustan las remolachas.

en: Hold it in your hand and right-click to eat it. Rightclick an animal to feed it.
es: Sostenlo en tu mano y haz clic derecho para comértelo. Haga clic derecho en un animal para alimentarlo.

en: Beetroot Soup
es: Estofado de remolacha

en: Beetroot soup is a food item.
es: El estofado de remolacha es un alimento.

en: Grows on farmland
es: Crece en tierras de cultivo

en: Premature Carrot Plant
es: Planta de zanahoria prematura

en: Carrot plants are plants which grow on farmland under sunlight in 8 stages, but only 4 stages can be visually told apart. On hydrated farmland, they grow a bit faster. They can be harvested at any time but will only yield a profit when mature.
es: Las plantas de zanahoria son plantas que crecen en tierras de cultivo bajo la luz solar en 8 etapas, pero solo 4 etapas se pueden distinguir visualmente. En tierras de cultivo hidratadas, crecen un poco más rápido. Se pueden cosechar en cualquier momento, pero solo generarán ganancias cuando maduren.

en: Premature Carrot Plant (Stage @1)
es: Planta de zanahoria prematura (Etapa @1)

en: Mature Carrot Plant
es: Planta de zanahoria madura

en: Mature carrot plants are ready to be harvested for carrots. They won't grow any further.
es: Las plantas de zanahoria maduras están listas para ser cosechadas para zanahorias. No crecerán más.

en: Carrot
es: Zanahoria

en: Carrots can be eaten and planted. Pigs and rabbits like carrots.
es: Las zanahorias se pueden comer y plantar. A los cerdos y conejos les gustan las zanahorias.

en: Hold it in your hand and rightclick to eat it. Place it on top of farmland to plant the carrot. It grows in sunlight and grows faster on hydrated farmland. Rightclick an animal to feed it.
es: Sostenlo en tu mano y haz clic derecho para comértelo. Colóquelo encima de las tierras de cultivo para plantar la zanahoria. Crece a la luz del sol y crece más rápido en tierras de cultivo hidratadas. Haga clic derecho en un animal para alimentarlo.

en: Golden Carrot
es: Zanahoria dorada

en: A golden carrot is a precious food item which can be eaten. It is really, really filling!
es: Una zanahoria dorada es un alimento precioso que se puede comer. ¡Es realmente, realmente abundante!

en: Turns block into farmland
es: Convierte bloques en tierra de cultivo

en: Hoes are essential tools for growing crops. They are used to create farmland in order to plant seeds on it. Hoes can also be used as very weak weapons in a pinch.
es: Las azadas son herramientas esenciales para el cultivo. Se utilizan para crear tierras de cultivo para plantar semillas en él. Las azadas también se pueden usar como armas muy débiles en caso de apuro.

en: Use the hoe on a cultivatable block (by rightclicking it) to turn it into farmland. Dirt, grass blocks and grass paths are cultivatable blocks. Using a hoe on coarse dirt turns it into dirt.
es: Use la azada en un bloque cultivable (al hacer clic derecho) para convertirlo en tierras de cultivo. La tierra, los bloques de hierba y los caminos de hierba son bloques cultivables. Usar una azada en tierra gruesa la convierte en tierra.

en: Wood Hoe
es: Azada de madera

en: Uses: @1
es: Usos: @1

en: Stone Hoe
es: Azada de piedra

en: Iron Hoe
es: Azada de hierro

en: Golden Hoe
es: Azada de oro

en: Diamond Hoe
es: Azada de diamante

en: Netherite Hoe
es: Azada de netherita

en: Melon Seeds
es: Semillas de sandía

en: Grows into a melon stem which in turn grows melons. Chickens like melon seeds.
es: Crece en un tallo de sandía que a su vez produce melones. A las gallinas les gustan las semillas de sandía.

en: Place the melon seeds on farmland (which can be created with a hoe) to plant a melon stem. Melon stems grow in sunlight and grow faster on hydrated farmland. When mature, the stem will attempt to grow a melon at the side. Rightclick an animal to feed it melon seeds.
es: Coloque las semillas de sandía en tierras de cultivo (que se pueden crear con una azada) para plantar un tallo de sandía. Los tallos de sandía crecen a la luz del sol y crecen más rápido en tierras de cultivo hidratadas. Cuando esté maduro, el tallo intentará cultivar un sandía a un lado. Haga clic derecho en un animal para alimentarlo con semillas de sandía.

en: Melon
es: Sandía

en: A melon is a block which can be grown from melon stems, which in turn are grown from melon seeds. It can be harvested for melon slices.
es: Un sandía es un bloque que se puede cultivar a partir de tallos de sandía, que a su vez se cultivan a partir de semillas de sandía. Se puede cosechar para rebanadas de sandía.

en: Premature Melon Stem
es: Tallo de sandía prematuro

en: Melon stems grow on farmland in 8 stages. On hydrated farmland, the growth is a bit quicker. Mature melon stems are able to grow melons.
es: Los tallos de sandía crecen en tierras de cultivo en 8 etapas. En tierras de cultivo hidratadas, el crecimiento es un poco más rápido. Los tallos de sandía maduros pueden cultivar melones.

en: Premature Melon Stem (Stage @1)
es: Tallo de sandía prematuro (Etapa @1)

en: Mature Melon Stem
es: Tallo de sandía maduro

en: A mature melon stem attempts to grow a melon at one of its four adjacent blocks. A melon can only grow on top of farmland, dirt, or a grass block. When a melon is next to a melon stem, the melon stem immediately bends and connects to the melon. While connected, a melon stem can't grow another melon. As soon all melons around the stem have been removed, it loses the connection and is ready to grow another melon.
es: Un tallo de sandía maduro intenta cultivar un sandía en uno de sus cuatro bloques adyacentes. Un sandía solo puede crecer sobre tierras de cultivo, tierra o un bloque de hierba. Cuando un sandía está al lado de un tallo, el tallo se dobla inmediatamente y se conecta al sandía. Mientras está conectado, un tallo de sandía no puede cultivar otro sandía. Tan pronto como se hayan eliminado todos los melones alrededor del tallo, pierde la conexión y está listo para cultivar otro sandía.

en: Melon Slice
es: Rodaja de sandía

en: This is a food item which can be eaten.
es: Este es un alimento que se puede comer.

en: Premature Potato Plant
es: Planta de patata prematura

en: Potato plants are plants which grow on farmland under sunlight in 8 stages, but only 4 stages can be visually told apart. On hydrated farmland, they grow a bit faster. They can be harvested at any time but will only yield a profit when mature.
es: Las plantas de patata son plantas que crecen en tierras de cultivo bajo la luz solar en 8 etapas, pero solo 4 etapas se pueden distinguir visualmente. En tierras de cultivo hidratadas, crecen un poco más rápido. Se pueden cosechar en cualquier momento, pero solo generarán ganancias cuando maduren.

en: Premature Potato Plant (Stage @1)
es: Planta de patata prematura (Etapa @1)

en: Mature Potato Plant
es: Planta de patata madura

en: Mature potato plants are ready to be harvested for potatoes. They won't grow any further.
es: Las plantas de patatas maduras están listas para ser cosechadas. No crecerán más.

en: Potato
es: Patata

en: Potatoes are food items which can be eaten, cooked in the furnace and planted. Pigs like potatoes.
es: Las patatas son alimentos que se pueden comer, cocinar en el horno y plantar. A los cerdos les gustan las patatas.

en: Hold it in your hand and rightclick to eat it. Place it on top of farmland to plant it. It grows in sunlight and grows faster on hydrated farmland. Rightclick an animal to feed it.
es: Sostenlo en tu mano y haz clic derecho para comértelo. Colóquelo encima de las tierras de cultivo para plantarlo. Crece a la luz del sol y crece más rápido en tierras de cultivo hidratadas. Haga clic derecho en un animal para alimentarlo.

en: Baked Potato
es: Patata cocida

en: Baked potatoes are food items which are more filling than the unbaked ones.
es: Las patatas cocidas son alimentos que llenan más que las que no están cocidas.

en: Poisonous Potato
es: Patata venenosa

en: 60% chance of poisoning
es: 60% de posibilidades de envenenamiento

en: This potato doesn't look too healthy. You can eat it to restore hunger points, but there's a 60% chance it will poison you briefly.
es: Esta patata no se ve muy saludable. Puedes comerla para restablecer los puntos de hambre, pero hay un 60% de posibilidades de que te envenene brevemente.

en: Pumpkin Seeds
es: Semillas de calabaza

en: Grows into a pumpkin stem which in turn grows pumpkins. Chickens like pumpkin seeds.
es: Crece en un tallo de calabaza que a su vez produce calabazas. A los pollos les gustan las semillas de calabaza.

en: Place the pumpkin seeds on farmland (which can be created with a hoe) to plant a pumpkin stem. Pumpkin stems grow in sunlight and grow faster on hydrated farmland. When mature, the stem attempts to grow a pumpkin next to it. Rightclick an animal to feed it pumpkin seeds.
es: Coloque las semillas de calabaza en tierras de cultivo (que se pueden crear con una azada) para plantar un tallo de calabaza. Los tallos de calabaza crecen a la luz del sol y crecen más rápido en tierras de cultivo hidratadas. Cuando está maduro, el tallo intenta cultivar una calabaza junto a él. Haga clic derecho en un animal para alimentarlo con semillas de calabaza.

en: Premature Pumpkin Stem
es: Tallo de calabaza prematuro

en: Pumpkin stems grow on farmland in 8 stages. On hydrated farmland, the growth is a bit quicker. Mature pumpkin stems are able to grow pumpkins.
es: Los tallos de calabaza crecen en tierras de cultivo en 8 etapas. En tierras de cultivo hidratadas, el crecimiento es un poco más rápido. Los tallos de calabaza maduros pueden cultivar calabazas.

en: Premature Pumpkin Stem (Stage @1)
es: Tallo de calabaza prematuro (Etapa @1)

en: Mature Pumpkin Stem
es: Tallo maduro de calabaza

en: A mature pumpkin stem attempts to grow a pumpkin at one of its four adjacent blocks. A pumpkin can only grow on top of farmland, dirt or a grass block. When a pumpkin is next to a pumpkin stem, the pumpkin stem immediately bends and connects to the pumpkin. A connected pumpkin stem can't grow another pumpkin. As soon all pumpkins around the stem have been removed, it loses the connection and is ready to grow another pumpkin.
es: Un tallo maduro de calabaza intenta cultivar una calabaza en uno de sus cuatro bloques adyacentes. Una calabaza solo puede crecer sobre tierras de cultivo, tierra o un bloque de hierba. Cuando una calabaza está al lado de un tallo de calabaza, el tallo de la calabaza se dobla inmediatamente y se conecta a la calabaza. Un tallo de calabaza conectado no puede cultivar otra calabaza. Tan pronto como se hayan eliminado todas las calabazas alrededor del tallo, pierde la conexión y está lista para cultivar otra calabaza.

en: Faceless Pumpkin
es: Calabaza sin rostro

en: A faceless pumpkin is a decorative block. It can be carved with shears to obtain pumpkin seeds.
es: Una calabaza sin rostro es un bloque decorativo. Se puede tallar con tijeras para obtener semillas de calabaza.

en: To carve a face into the pumpkin, use the shears on the side you want to carve.
es: Para tallar una cara en la calabaza, use las tijeras en el lado que desea tallar.

en: Pumpkin
es: Calabaza

en: A pumpkin can be worn as a helmet. Pumpkins grow from pumpkin stems, which in turn grow from pumpkin seeds.
es: Se puede usar una calabaza como casco. Las calabazas crecen a partir de tallos de calabaza, que a su vez crecen a partir de semillas de calabaza.

en: Jack o'Lantern
es: Calabaza de Halloween

en: A jack o'lantern is a traditional Halloween decoration made from a pumpkin. It glows brightly.
es: La calabaza de Halloween es una decoración tradicional de Halloween hecha de una calabaza. Brilla intensamente.

en: Pumpkin Pie
es: Tarta de calabaza

en: A pumpkin pie is a tasty food item which can be eaten.
es: Un tarta de calabaza es un alimento sabroso que se puede comer.

en: Farmland
es: Tierra de cultivo

en: Surface for crops
es: Superficie para cultivos

en: Can become wet
es: Puede mojarse

en: Farmland is used for farming, a necessary surface to plant crops. It is created when a hoe is used on dirt or a similar block. Plants are able to grow on farmland, but slowly. Farmland will become hydrated farmland (on which plants grow faster) when it rains or a water source is nearby. This block will turn back to dirt when a solid block appears above it or a piston arm extends above it.
es: Las tierras de cultivo se utilizan para la agricultura, una superficie necesaria para plantar cultivos. Se crea cuando se usa una azada sobre tierra o un bloque similar. Las plantas pueden crecer en tierras de cultivo, pero lentamente. Las tierras de cultivo se convertirán en tierras de cultivo hidratadas (en las cuales las plantas crecen más rápido) cuando llueve o hay una fuente de agua cerca. Este bloque volverá a convertirse en tierra cuando aparezca un bloque sólido sobre él o un brazo de pistón se extienda sobre él.

en: Hydrated Farmland
es: Tierra de cultivo hidratada

en: Hydrated farmland is used in farming, this is where you can plant and grow some plants. It is created when farmland is under rain or near water. Without water, this block will dry out eventually. This block will turn back to dirt when a solid block appears above it or a piston arm extends above it.
es: Las tierras de cultivo hidratadas se usan en la agricultura, aquí es donde puedes plantar y cultivar algunas plantas. Se crea cuando las tierras de cultivo están bajo la lluvia o cerca del agua. Sin agua, este bloque se secará eventualmente. Este bloque volverá a convertirse en tierra cuando aparezca un bloque sólido sobre él o un brazo de pistón se extienda sobre él.

en: Sweet Berry Bush (Stage @1)
es: Arbusto de bayas (Etapa @1)

en: Sweet Berry
es: Bayas dulces

en: Wheat Seeds
es: Semillas de trigo

en: Grows into a wheat plant. Chickens like wheat seeds.
es: Crece en una planta de trigo. A las gallinas les gustan las semillas de trigo.

en: Premature Wheat Plant
es: Planta de trigo prematuro

en: Premature Wheat Plant (Stage @1)
es: Planta de trigo prematuro (Etapa @1)

en: Mature Wheat Plant
es: Planta de trigo maduro

en: Wheat
es: Trigo

en: Wheat is used in crafting. Some animals like wheat.
es: El trigo se usa en la elaboración. A algunos animales les gusta el trigo.

en: Use the “Place” key on an animal to try to feed it wheat.
es: Use la tecla "Colocar" en un animal para tratar de alimentarlo con trigo.

en: Cookie
es: Galleta

en: Bread
es: Pan

en: Hay Bale
es: Fardo de heno

en: Hay bales are decorative blocks made from wheat.
es: Las balas de heno son bloques decorativos hechos de trigo.

en: 
    		Place the wheat seeds on farmland (which can be created with a hoe) to plant a wheat plant.
    		They grow in sunlight and grow faster on hydrated farmland. Rightclick an animal to feed it wheat seeds.
es: 
    		Coloque las semillas de trigo en tierras de cultivo (que se pueden crear con una azada) para plantar una planta de trigo.
    		Crecen bajo la luz del sol y crecen más rápido en tierras de cultivo mojada. Haz clic derecho en un animal para alimentarlo con semillas de trigo.

en: 
    			Premature wheat plants grow on farmland under sunlight in 8 stages.
    			On hydrated farmland, they grow faster. They can be harvested at any time but will only yield a profit when mature.
es: 
    			Las plantas prematuras de trigo crecen en tierras de cultivo bajo la luz del sol en 8 etapas.
    			En tierras de cultivo mojada, crecen más rápido. Se pueden cosechar en cualquier momento, pero solo darán beneficios cuando estén maduros.

en: 
    		Mature wheat plants are ready to be harvested for wheat and wheat seeds.
    		They won't grow any further.
es: 
    		Las plantas de trigo maduras están listas para ser cosechadas para obtener trigo y semillas de trigo.
    		No crecerán más
