Minetest textdomain mcl_end x.x.x - en to es translation catalogue (36 entries)

en: End Stone
es: Piedra del end

en: End Stone Bricks
es: Ladrillos de piedra del End

en: Purpur Block
es: Bloque de purpur

en: Purpur Pillar
es: Pilar de purpur

en: End Rod
es: Vara del end

en: End rods are decorative light sources.
es: Las varas del End son fuentes de luz decorativas.

en: Dragon Egg
es: Huevo de dragón

en: A dragon egg is a decorative item which can be placed.
es: Un huevo de dragón es un elemento decorativo que se puede colocar.

en: End Stone Brick Stairs
es: Escaleras de ladrillo de piedra del End

en: End Stone Brick Slab
es: Losa de ladrillo de piedra del End

en: Purpur Stairs
es: Escaleras de purpur

en: Purpur Slab
es: Losa de purpur

en: Chorus Flower
es: Flor de chorus

en: Grows on end stone
es: Crece en la piedra del End

en: A chorus flower is the living part of a chorus plant. It can grow into a tall chorus plant, step by step. When it grows, it may die on old age eventually. It also dies when it is unable to grow.
es: Una flor de chorus es la parte viva de una planta de chorus. Puede convertirse paso a paso en una gran planta de chorus. Cuando crezca, es posible que eventualmente muera a medida que crezca. También muere cuando no puede crecer.

en: Place it and wait for it to grow. It can only be placed on top of end stone, on top of a chorus plant stem, or at the side of exactly one chorus plant stem.
es: Colócala y espera a que crezca. Solo se puede colocar encima de la piedra del End, encima del tallo de una planta de chorus o exactamente al lado del tallo de una planta de chorus.

en: Dead Chorus Flower
es: Flor de chorus muerta

en: This is a part of a chorus plant. It doesn't grow. Chorus flowers die of old age or when they are unable to grow. A dead chorus flower can be harvested to obtain a fresh chorus flower which is able to grow again.
es: Esta es una parte de una planta de chorus. No crece Las flores de chorus mueren de vejez o cuando no pueden crecer. Se puede cosechar una flor de coro muerta para obtener una flor de coro fresca que pueda crecer nuevamente.

en: Chorus Plant Stem
es: Tallo de planta de chorus

en: A chorus plant stem is the part of a chorus plant which holds the whole plant together. It needs end stone as its soil. Stems are grown from chorus flowers.
es: El tallo de una planta de chorus es la que mantiene unida a toda la planta. Necesita piedra del End como suelo. Los tallos se cultivan a partir de flores de chorus.

en: The stem attaches itself to end stone and other chorus blocks.
es: El tallo se fija a la Piedra del End y a otros bloques de chorus.

en: Chorus Fruit
es: Fruta de chorus

en: Randomly teleports you when eaten
es: Te teletransporta aleatoriamente cuando te la comen

en: A chorus fruit is an edible fruit from the chorus plant which is home to the End. Eating it teleports you to the top of a random solid block nearby, provided you won't end up inside a liquid, solid or harmful blocks. Teleportation might fail if there are very few or no places to teleport to.
es: Una fruta de chorus es una fruta comestible que se encuentra en el End. Comerla te teletransporta a la parte superior de un bloque sólido aleatorio cercano, siempre que no termines dentro de un bloque líquido, sólido o dañino. La teletransportación puede fallar si hay muy pocos o ningún lugar para teletransportarse.

en: Popped Chorus Fruit
es: Fruta de chorus asada

en: End Crystal
es: Cristal del End

en: Ignited by a punch or a hit with an arrow
es: Explota por un golpe o un impacto de una flecha

en: Explosion radius: @1
es: Radio de explosión: @1

en: End Crystals are explosive devices. They can be placed on Obsidian or Bedrock. Ignite them by a punch or a hit with an arrow. End Crystals can also be used the spawn the Ender Dragon by placing one at each side of the End Exit Portal.
es: Los cristales del End son entidades explosivas. Se pueden colocar sobre obsidiana o bedrock. Hazlos explotar con un golpe o con una flecha. Los cristales finales también se pueden usar para generar al dragón de End colocando uno a cada lado del portal del End.

en: Place the End Crystal on Obsidian or Bedrock, then punch it or hit it with an arrow to cause an huge and probably deadly explosion. To Spawn the Ender Dragon, place one at each side of the End Exit Portal.
es: Coloca el cristal final sobre obsidiana o bedrock, luego golpéalo o lánzale una flecha para provocar una explosión enorme y probablemente mortal. Para generar a la Dragona del End, coloca uno a cada lado del Portal del End.

en: Eye of Ender
es: Ojo de Ender

en: Guides the way to the mysterious End dimension
es: Guía el camino hacia la misteriosa dimensión del End

en: This item is used to locate End portal shrines in the Overworld and to activate End portals.
es: Este ítem se usa para localizar portales del End en el mundo y para activarlos.

en: NOTE: The End dimension is currently incomplete and might change in future versions.
es: NOTA: La dimensión del End está actualmente incompleta y puede cambiar en futuras versiones.

en: Use the attack key to release the eye of ender. It will rise and fly in the horizontal direction of the closest end portal shrine. If you're very close, the eye of ender will take the direct path to the End portal shrine instead. After a few seconds, it stops. It may drop as an item, but there's a 20% chance it shatters.
es: Usa la tecla de ataque para liberar el ojo de Ender. Se elevará y volará en la dirección horizontal del portal más cercano. Si estás muy cerca, el ojo de Ender tomará el camino directo al portal del End. Después de unos segundos, se detiene. Puede caer como un ítem, pero hay un 20% de posibilidades de que se rompa.

en: To activate an End portal, eyes of ender need to be placed into each block of an intact End portal frame.
es: Para activar un portal del End, se deben colocar los ojos de ender en cada bloque de portal sin ojo.
