Minetest textdomain mcl_deepslate x.x.x - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Deepslate
ja: 深層岩

en: Deepslate is a stone type found deep underground in the Overworld that functions similar to regular stone but is harder than the stone.
ja: 深層岩は、オーバーワールドの地中深くで見られる石種で、機能的には通常の石と同様ながら、石よりも硬いのが特徴です。

en: Infested Deepslate
ja: 虫喰い深層岩

en: Deepslate Coal Ore
ja: 深層石炭鉱石

en: Deepslate Iron Ore
ja: 深層鉄鉱石

en: Deepslate Gold Ore
ja: 深層金鉱石

en: Deepslate Emerald Ore
ja: 深層エメラルド鉱石

en: Deepslate Diamond Ore
ja: 深層ダイヤモンド鉱石

en: Deepslate Lapis Lazuli Ore
ja: 深層ラピスラズリ鉱石

en: Deepslate Redstone Ore
ja: 深層レッドストーン鉱石

en: Lit Deepslate Redstone Ore
ja: 発光した深層レッドストーン鉱石

en: Deepslate Copper Ore
ja: 深層銅鉱石

en: Cobbled Deepslate
ja: 深層岩の丸石

en: Cobbled deepslate is a stone variant that functions similar to cobblestone or blackstone.
ja: 深層岩の丸石は、丸石やブラックストーンと同様の機能を持つ石の変種です。

en: Cobbled Deepslate Stairs
ja: 深層岩の丸石の階段

en: Cobbled Deepslate Slab
ja: 深層岩の丸石のスラブ

en: Cobbled Deepslate Wall
ja: 深層岩の丸石の塀

en: Polished Deepslate
ja: 磨かれた深層岩

en: Polished deepslate is the stone-like polished version of deepslate.
ja: 磨かれた深層岩は、深層岩を石のように磨いたバージョンです。

en: Polished Deepslate Stairs
ja: 磨かれた深層岩の階段

en: Polished Deepslate Slab
ja: 磨かれた深層岩のスラブ

en: Polished Deepslate Wall
ja: 磨かれた深層岩の塀

en: Deepslate Bricks
ja: 深層岩レンガ

en: Deepslate bricks are the brick version of deepslate.
ja: 深層岩レンガは、深層岩のレンガバージョンです。

en: Cracked Deepslate Bricks
ja: ひび割れた深層岩レンガ

en: Deepslate Tiles
ja: 深層岩タイル

en: Deepslate tiles are a decorative variant of deepslate.
ja: 深層岩タイルは、深層岩の装飾バージョンです。

en: Cracked Deepslate Tiles
ja: ひび割れた深層岩タイル

en: Chiseled Deepslate
ja: 模様入り深層岩

en: Tuff
ja: 凝灰岩
