Minetest textdomain mcl_deepslate x.x.x - en to fr translation catalogue (58 entries)

en: Deepslate
fr: Ardoise des abîmes

en: Deepslate is a stone type found deep underground in the Overworld that functions similar to regular stone but is harder than the stone.
fr: L'ardoise des abîmes est un type de roche présente dans les profondeurs de l'Overworld qui fonctionne de manière similaire à la roche classique mais en plus dur.

en: Infested Deepslate
fr: Ardoise des abîmes infestée

en: Reinforced Deepslate
fr: Ardoise des abîmes renforcée

en: Reinforced deepslate is a very hard block undestructable by even wither explosions. It is unobtainable in survival mode.
fr: L'ardoise des abîmes renforcée est un bloc très dur, indestructible même par les explosions du wither. Il est impossible de l'obtenir en mode survie.

en: Deepslate Coal Ore
fr: Minerai de charbon de l'ardoise des abîmes

en: Deepslate Iron Ore
fr: Minerai de fer de l'ardoise des abîmes

en: Deepslate Gold Ore
fr: Minerai d'or de l'ardoise des abîmes

en: Deepslate Emerald Ore
fr: Minerai d'émeraude de l'ardoise des abîmes

en: Deepslate Diamond Ore
fr: Minerai de diamand de l'ardoise des abîmes

en: Deepslate Lapis Lazuli Ore
fr: Minerai de lapis-lazuli de l'ardoise des abîmes

en: Deepslate Redstone Ore
fr: Minerai de Redstone de l'ardoise des abîmes

en: Lit Deepslate Redstone Ore
fr: Minerai de Redstone de l'ardoise des abîmes éclairé

en: Deepslate Copper Ore
fr: Minerai de cuivre de l'ardoise des abîmes

en: Cobbled Deepslate
fr: Pierre des abîmes

en: Cobbled deepslate is a stone variant that functions similar to cobblestone or blackstone.
fr: La pierre des abîmes est une variante de roche similaire à la pierre ou la pierre noire.

en: Cobbled Deepslate Stairs
fr: Escalier de pierre des abîmes

en: Cobbled Deepslate Slab
fr: Dalle de pierre des abîmes

en: Cobbled Deepslate Wall
fr: Muret de pierre des abîmes

en: Polished Deepslate
fr: Ardoise des abîmes polie

en: Polished deepslate is the stone-like polished version of deepslate.
fr: l'ardoise des abîmes polie est la version polie de l'ardoise des abîmes, de manière similaire à la pierre.

en: Polished Deepslate Stairs
fr: Escalier d'ardoise des abîmes

en: Polished Deepslate Slab
fr: Dalle d'ardoise des abîmes

en: Polished Deepslate Wall
fr: Muret d'ardoise des abîmes

en: Deepslate Bricks
fr: Ardoise des abîmes taillée

en: Deepslate bricks are the brick version of deepslate.
fr: L'ardoise des abîmes taillée est la version brique de l'ardoise des abîmes.

en: Deepslate Brick Stairs
fr: Escalier en ardoise des abîmes taillée

en: Deepslate Brick Slab
fr: Dalle en ardoise des abîmes taillée

en: Deepslate Brick Wall
fr: Muret d'ardoise des abîmes taillée

en: Cracked Deepslate Bricks
fr: Ardoise des abîmes taillée craquelée

en: Deepslate Tiles
fr: Ardoise des abîmes carrelée

en: Deepslate tiles are a decorative variant of deepslate.
fr: L'ardoise des abîmes carrelée est une variante décorative de l'ardoise des abîmes.

en: Deepslate Tile Stairs
fr: Escalier en ardoise des abîmes carrelée

en: Deepslate Tile Slab
fr: Dalle en ardoise des abîmes carrelée

en: Deepslate Tiles Wall
fr: Muret en ardoise des abîmes carrelée

en: Cracked Deepslate Tiles
fr: Ardoise des abîmes carrelée craquelée

en: Chiseled Deepslate
fr: Ardoise des abîmes sculptée

en: @1 is a variant of @2 that can generate in deepslate and tuff blobs.
fr: Le @1 est une variante de @2 qui apparaît dans l'ardoise des abîmes et les filons de tuf.

en: @1 are a cracked variant.
fr: @1 sont une variante fissurée.

en: Tuff
fr: Tuf

en: Tuff is an ornamental rock formed from volcanic ash, occurring in underground blobs below Y=16.
fr: Le tuf est une roche ornementale formée à partir de cendres volcaniques, qui se trouve dans des nappes souterraines sous Y=16.

en: Chiseled Tuff
fr: Tuf sculpté

en: Chiseled tuff is a chiseled variant of tuff.
fr: Le tuf sculpté est une variante sculptée du tuf.

en: Chiseled Tuff Bricks
fr: Tuf taillé sculpté

en: Chiseled tuff bricks are a variant of tuff bricks, featuring a large brick in the center of the block, with geometric design above and below.
fr: Le tuf taillé sculpté est une variante du tuf sculpté présentant une grande brique au centre du bloc, avec des motifs géométriques au-dessus et en dessous.

en: Tuff Stairs
fr: Escalier en tuf

en: Tuff Slab
fr: Dalle en tuf

en: Tuff Wall
fr: Muret en tuf

en: Polished Tuff
fr: Tuf poli

en: Polished tuff is a polished variant of the tuff block.
fr: Le tuf poli est une variante polie du bloc de tuf.

en: Polished Tuff Stairs
fr: Escalier de tuf poli

en: Polished Tuff Slab
fr: Dalle en tuf poli

en: Polished Tuff Wall
fr: Muret de tuf poli

en: Tuff Bricks
fr: Tuf taillé

en: Tuff bricks are a brick variant of tuff.
fr: Le tuf taillé est une variante taillée du tuf.

en: Tuff Bricks Stairs
fr: Escalier en tuf taillé

en: Tuff Bricks Slab
fr: Dalle de tuf taillé

en: Tuff Bricks Wall
fr: Muret de tuf taillé
