Minetest textdomain mcl_composters x.x.x - en to ru translation catalogue (6 entries)

en: Composter
ru: Компостер

en: Composters can convert various organic items into bonemeal.
ru: Компостер может перерабатывать органические предметы в костную муку

en: Use organic items on the composter to fill it with layers of compost. Every time an item is put in the composter, there is a chance that the composter adds another layer of compost.  Some items have a bigger chance of adding an extra layer than other items.  After filling up with 7 layers of compost, the composter is full.  After a delay of approximately one second the composter becomes ready and bone meal can be retrieved from it. Right-clicking the composter takes out the bone meal empties the composter.
ru: Используйте органические предметы на компостере, чтобы заполнить его слоями перегноя. Каждый раз когда в компостер попадает предмет, есть шанс что в компостере появится новый слой перегноя. Некоторые предметы имеют больший шанс на появление нового слоя. После заполнения 7 слоями перегноя, компостер можно опустошить, забрав из него костную муку. После задержки в одну секунду компостер будет готов и костная мука будет извлечена из него. Правым кликом по компостеру чтобы забрать костную муку.

en: Converts organic items into bonemeal
ru: Перерабатывает органику в костную муку

en: filled
ru: заполнен

en: ready for harvest
ru: готов к сбору
