Minetest textdomain mcl_composters x.x.x - en to fr translation catalogue (6 entries)

en: Composter
fr: Composteur

en: Composters can convert various organic items into bonemeal.
fr: Les composteurs peuvent convertir divers objets organiques en farine d'os.

en: Use organic items on the composter to fill it with layers of compost. Every time an item is put in the composter, there is a chance that the composter adds another layer of compost.  Some items have a bigger chance of adding an extra layer than other items.  After filling up with 7 layers of compost, the composter is full.  After a delay of approximately one second the composter becomes ready and bone meal can be retrieved from it. Right-clicking the composter takes out the bone meal empties the composter.
fr: Utilisez des objets organiques sur le composteur pour le remplir de couches de compost. Chaque fois qu'un objet est placé dans le composteur, il y a une chance que le composteur ajoute une nouvelle couche de compost.   Certains objets ont plus de chances d'ajouter une couche supplémentaire que d'autres.   Après avoir été rempli de 7 couches de compost, le composteur est plein.   Après un délai d'environ une seconde, le composteur est prêt et la farine d'os peut en être extraite. Un clic droit sur le composteur permet de retirer la farine d'os et de vider le composteur.

en: Converts organic items into bonemeal
fr: Convertit les objets organiques en farine d'os

en: filled
fr: rempli

en: ready for harvest
fr: prêt pour la récolte
