Minetest textdomain mcl_compass x.x.x - en to ja translation catalogue (9 entries)

en: Compass
ja: コンパス

en: Points to the world origin
ja: ワールドの原点を指す

en: Compasses are tools which point to the world origin (X=0, Z=0) or the spawn point in the Overworld.
ja: コンパスは、ワールドの原点（X@＝0, Z@＝0）、またはオーバーワールドのスポーン地点を示す道具です。

en: A Compass always points to the world spawn point when the player is in the overworld.  In other dimensions, it spins randomly.
ja: コンパスはプレイヤーがオーバーワールドにいるとき、常にワールドのスポーン地点を指します。 他の次元では、ランダムに回転します。

en: Lodestone Compass
ja: ロードストーンコンパス

en: Points to a lodestone
ja: ロードストーンを指す

en: Lodestone compasses resemble regular compasses, but they point to a specific lodestone.
ja: ロードストーンコンパスは通常のコンパスに似ていますが、それが示すのは特定のロードストーンです。

en: A Lodestone compass can be made from an ordinary compass by using it on a lodestone.  After becoming a lodestone compass, it always points to its linked lodestone, provided that they are in the same dimension.  If not in the same dimension, the lodestone compass spins randomly, similarly to a regular compass when outside the overworld.  A lodestone compass can be relinked with another lodestone.
ja: ロードストーンコンパスは、ロードストーンの上で通常のコンパスを使用することにより作成できます。 ロードストーンコンパスとなった後は、同じ次元にあるならば、常にリンクしたロードストーンを指すようになります。同じ次元にない場合、オーバーワールド外の通常コンパスと同様、ランダムに回転します。 ロードストーンコンパスは他のロードストーンとの再リンクが可能です。

en: Lodestone
ja: ロードストーン
