Minetest textdomain mcl_chests x.x.x - en to pl translation catalogue (34 entries)

en: Chest
pl: Skrzynia

en: Inventory
pl: Ekwipunek

en: Large Chest
pl: Duża skrzynia

en: To access its inventory, rightclick it. When broken, the items will drop out.
pl: Aby zarządzać jej ekwipunkiem kliknij prawym przyciskiem. Po zniszczeniu przedmioty z niej wypadną.

en: Chests are containers which provide 27 inventory slots. Chests can be turned into large chests with double the capacity by placing two chests next to each other.
pl: Skrzynie to pojemniki zawierające 27 miejsc ekwipunku. Skrzynie można zmienić w wielkie skrzynie z podwojoną pojemnością kładąc dwie skrzynie jedna obok drugiej.

en: 27 inventory slots
pl: 27 miejsc ekwipunku

en: Can be combined to a large chest
pl: Może być połączona w dużą skrzynię

en: Trapped Chest
pl: Skrzynia-pułapka

en: A trapped chest is a container which provides 27 inventory slots. When it is opened, it sends a redstone signal to its adjacent blocks as long it stays open. Trapped chests can be turned into large trapped chests with double the capacity by placing two trapped chests next to each other.
pl: Skrzynia pułapka jest pojemnikiem zawierającym 27 miejsc ekwipunku. Gdy jest otwarta wysyła ona zasila czerwienit na sąsiadujących blokach tak długo jak jest otwarta. Skrzynie-pułapki można zmienić w wielkie skrzynie-pułapki z podwojoną pojemnością przez położenie dwóch skrzynek-pułapek jedna obok drugiej.

en: Emits a redstone signal when opened
pl: Aktywuje pobliski czerwienit gdy otwarta

en: Ender Chest
pl: Skrzynia kresu

en: 27 interdimensional inventory slots
pl: 27 międzywymiarowych miejsc ekwipunku

en: Put items inside, retrieve them from any ender chest
pl: Włóż do niej przedmioty, miej do nich dostęp z dowolnej skrzyni kresu

en: Ender chests grant you access to a single personal interdimensional inventory with 27 slots. This inventory is the same no matter from which ender chest you access it from. If you put one item into one ender chest, you will find it in all other ender chests. Each player will only see their own items, but not the items of other players.
pl: Skrzynie kresu dają dostęp do pojedynczego, osobistego, międzywymiarowego ekwipunku z 27 miejscami. Ten ekwipunek będzie zawierał to samo niezależnie od skrzyni kresu z której nim zarządzasz. Jeśli włożysz przedmiot do jednej skrzyni kresu, znajdziesz go we wszystkich innych. każdy gracz będzie widział tylko swoje przedmioty, a nie innych graczy.

en: Rightclick the ender chest to access your personal interdimensional inventory.
pl: Kliknij prawym w skrzynię kresu aby mieć dostęp do twojego osobistego, międzywymiarowego ekwipunku.

en: White Shulker Box
pl: Biała shulkerowa skrzynia

en: Light Grey Shulker Box
pl: Jasnoszara shulkerowa skrzynia

en: Orange Shulker Box
pl: Pomarańczowa shulkerowa skrzynia

en: Cyan Shulker Box
pl: Błękitna shulkerowa skrzynia

en: Magenta Shulker Box
pl: Karmazynowa shulkerowa skrzynia

en: Purple Shulker Box
pl: Fioletowa shulkerowa skrzynia

en: Light Blue Shulker Box
pl: Jasnoniebieska shulkerowa skrzynia

en: Blue Shulker Box
pl: Niebieska shulkerowa skrzynia

en: Yellow Shulker Box
pl: Żółta shulkerowa skrzynia

en: Brown Shulker Box
pl: Brązowa shulkerowa skrzynia

en: Lime Shulker Box
pl: Jasnozielona shulkerowa skrzynia

en: Green Shulker Box
pl: Zielona shulkerowa skrzynia

en: Pink Shulker Box
pl: Różowa shulkerowa skrzynia

en: Red Shulker Box
pl: Czerwona shulkerowa skrzynia

en: Grey Shulker Box
pl: Szara shulkerowa skrzynia

en: Black Shulker Box
pl: Czarna shulkerowa skrzynia

en: Shulker Box
pl: Shulkerowa skrzynia

en: Can be carried around with its contents
pl: Może być przenoszona razem z zawartością

en: A shulker box is a portable container which provides 27 inventory slots for any item except shulker boxes. Shulker boxes keep their inventory when broken, so shulker boxes as well as their contents can be taken as a single item. Shulker boxes come in many different colors.
pl: Shulkerowe skrzynie to przenośny pojemnik udostępniający 27 miejsc ekwipunku na dowolny przedmiot z wyjątkiem shulkerowych skrzyń. Shulkerowe skrzynie nie tracą swojego ekwipunku po zniszczeniu, więc te skrzynie razem z całą zawartością mogą być przechowywane jako pojedynczy przedmiot.
