Minetest textdomain mcl_chests x.x.x - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Chest
ja: チェスト

en: Inventory
ja: インベントリ

en: Large Chest
ja: ラージチェスト

en: To access its inventory, rightclick it. When broken, the items will drop out.
ja: インベントリにアクセスするには、右クリックします。壊れると、アイテムがドロップアウトします。

en: Chests are containers which provide 27 inventory slots. Chests can be turned into large chests with double the capacity by placing two chests next to each other.
ja: チェストは、27個のインベントリースロットを備える収納箱です。チェストを2つ並べると、2倍の容量を備えるラージチェストになります。

en: 27 inventory slots
ja: 27個のインベントリスロット

en: Can be combined to a large chest
ja: ラージチェストに連結可能

en: Trapped Chest
ja: トラップチェスト

en: A trapped chest is a container which provides 27 inventory slots. When it is opened, it sends a redstone signal to its adjacent blocks as long it stays open. Trapped chests can be turned into large trapped chests with double the capacity by placing two trapped chests next to each other.
ja: トラップチェストは、27個のインベントリースロットを備える収納箱です。それを開いている間は、隣接するブロックにレッドストーン信号を送ります。トラップチェストを2つ並べると、2倍の容量を備えるラージトラップチェストになります。

en: Emits a redstone signal when opened
ja: 開くとレッドストーン信号を発する

en: Ender Chest
ja: エンダーチェスト

en: 27 interdimensional inventory slots
ja: 27個の次元間インベントリスロット

en: Put items inside, retrieve them from any ender chest
ja: 中にアイテムを入れ、任意のエンダーチェストから取り出し可能

en: Ender chests grant you access to a single personal interdimensional inventory with 27 slots. This inventory is the same no matter from which ender chest you access it from. If you put one item into one ender chest, you will find it in all other ender chests. Each player will only see their own items, but not the items of other players.
ja: エンダーチェストからは、「ただ1つの、個人専用の次元間インベントリ」にアクセスできます。そのインベントリには27個のスロットが備わっています。どのエンダーチェストを開けても、そのただ1つのインベントリにアクセスする仕組みになっています。例えば、あるエンダーチェストにアイテムを入れておくと、他にあるどのエンダーチェストからでもそのアイテムが見え、取り出せます。このインベントリは各プレイヤー専用であるため、他のプレイヤーが開けた時は、そのプレイヤーには当人専用のインベントリが見えています。つまり他人のインベントリにはアクセスできません。

en: Rightclick the ender chest to access your personal interdimensional inventory.
ja: エンダーチェストを右クリックすると、個人専用の次元間インベントリにアクセスします。

en: White Shulker Box
ja: 白色のシュルカーボックス

en: Light Grey Shulker Box
ja: 薄灰色のシュルカーボックス

en: Orange Shulker Box
ja: 橙色のシュルカーボックス

en: Cyan Shulker Box
ja: 青緑色のシュルカーボックス

en: Magenta Shulker Box
ja: 赤紫色のシュルカーボックス

en: Purple Shulker Box
ja: 紫色のシュルカーボックス

en: Light Blue Shulker Box
ja: 空色のシュルカーボックス

en: Blue Shulker Box
ja: 青色のシュルカーボックス

en: Yellow Shulker Box
ja: 黄色のシュルカーボックス

en: Brown Shulker Box
ja: 茶色のシュルカーボックス

en: Lime Shulker Box
ja: 黄緑色のシュルカーボックス

en: Green Shulker Box
ja: 緑色のシュルカーボックス

en: Pink Shulker Box
ja: 桃色のシュルカーボックス

en: Red Shulker Box
ja: 赤色のシュルカーボックス

en: Grey Shulker Box
ja: 灰色のシュルカーボックス

en: Black Shulker Box
ja: 黒色のシュルカーボックス

en: Shulker Box
ja: シュルカーボックス

en: Can be carried around with its contents
ja: 中身を入れたまま持ち運び可能

en: A shulker box is a portable container which provides 27 inventory slots for any item except shulker boxes. Shulker boxes keep their inventory when broken, so shulker boxes as well as their contents can be taken as a single item. Shulker boxes come in many different colors.
ja: シュルカーボックスは、27個のインベントリスロットを備える「持ち運び可能な収納箱」で、シュルカーボックス以外のアイテムを保管できます。シュルカーボックスは壊れても、中身をドロップアウトせず保持したそのままで、１つのアイテムとしてドロップされます。それを回収し再設置できます。シュルカーボックスにはさまざまな色があります。

en: To access the inventory of a shulker box, place and right-click it. To take a shulker box and its contents with you, just break and collect it, the items will not fall out. Place the shulker box again to be able to retrieve its contents.
ja: シュルカーボックスのインベントリにアクセスするには、設置して右クリックします。シュルカーボックスとその中身を持ち運ぶには、壊して回収するだけです。中身はこぼれ落ちません。再びシュルカーボックスを置くと、中身を取り出せます。
