Minetest textdomain mcl_chests x.x.x - en to fr translation catalogue (36 entries)

en: Chest
fr: Coffre

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Large Chest
fr: Coffre Large

en: To access its inventory, rightclick it. When broken, the items will drop out.
fr: Pour accéder à son inventaire, faites un clic droit dessus. Une fois cassés, les articles tomberont.

en: Chests are containers which provide 27 inventory slots. Chests can be turned into large chests with double the capacity by placing two chests next to each other.
fr: Les coffres sont des conteneurs qui offrent 27 emplacements d'inventaire. Les coffres peuvent être transformés en grands coffres avec une capacité double en plaçant deux coffres l'un à côté de l'autre.

en: 27 inventory slots
fr: 27 emplacements d'inventaire

en: Can be combined to a large chest
fr: Peut être combiné à un grand coffre

en: Trapped Chest
fr: Coffre Piégé

en: A trapped chest is a container which provides 27 inventory slots. When it is opened, it sends a redstone signal to its adjacent blocks as long it stays open. Trapped chests can be turned into large trapped chests with double the capacity by placing two trapped chests next to each other.
fr: Un coffre piégé est un conteneur qui fournit 27 emplacements d'inventaire. Lorsqu'il est ouvert, il envoie un signal redstone à ses blocs adjacents tant qu'il reste ouvert. Les coffres piégés peuvent être transformés en grands coffres piégés avec une capacité double en plaçant deux coffres piégés l'un à côté de l'autre.

en: Emits a redstone signal when opened
fr: Émet un signal redstone à l'ouverture

en: Ender Chest
fr: Coffre Ender

en: 27 interdimensional inventory slots
fr: 27 emplacements d'inventaire interdimensionnels

en: Put items inside, retrieve them from any ender chest
fr: Mettez des objets à l'intérieur, récupérez-les dans n'importe quel coffre

en: Ender chests grant you access to a single personal interdimensional inventory with 27 slots. This inventory is the same no matter from which ender chest you access it from. If you put one item into one ender chest, you will find it in all other ender chests. Each player will only see their own items, but not the items of other players.
fr: Les coffres Ender vous donnent accès à un seul inventaire interdimensionnel personnel avec 27 emplacements. Cet inventaire est le même quel que soit le coffre d'ender d'où vous y accédez. Si vous placez un objet dans un coffre d'ender, vous le trouverez dans tous les autres coffres d'ender. Chaque joueur ne verra que ses propres objets, mais pas ceux des autres joueurs.

en: Rightclick the ender chest to access your personal interdimensional inventory.
fr: Faites un clic droit sur le coffre d'ender pour accéder à votre inventaire interdimensionnel personnel.

en: White Shulker Box
fr: Boîte de Shulter Blanche

en: Light Grey Shulker Box
fr: Boîte de Shulter Gris Clair

en: Orange Shulker Box
fr: Boîte de Shulter Orange

en: Cyan Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Cyan

en: Magenta Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Magenta

en: Purple Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Violette

en: Light Blue Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Bleue Clair

en: Blue Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Bleue

en: Yellow Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Jaune

en: Brown Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Marron

en: Lime Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Vert Clair

en: Green Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Verte

en: Pink Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Rose

en: Red Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Rouge

en: Grey Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Grise

en: Black Shulker Box
fr: Boîte de Shulker Noire

en: Shulker Box
fr: Boîte de Shulker

en: Can be carried around with its contents
fr: Peut être transportée avec son contenu

en: and @1 more
fr: et @1 de plus

en: A shulker box is a portable container which provides 27 inventory slots for any item except shulker boxes. Shulker boxes keep their inventory when broken, so shulker boxes as well as their contents can be taken as a single item. Shulker boxes come in many different colors.
fr: Une boîte Shulker est un conteneur portable qui fournit 27 emplacements d'inventaire pour tout article, à l'exception des boîtes shulker. Les boîtes Shulker conservent leur inventaire lorsqu'elles sont brisées, de sorte que les boîtes Shulker ainsi que leur contenu peuvent être considérés comme un seul élément. Les boîtes Shulker sont disponibles dans de nombreuses couleurs différentes.

en: To access the inventory of a shulker box, place and right-click it. To take a shulker box and its contents with you, just break and collect it, the items will not fall out. Place the shulker box again to be able to retrieve its contents.
fr: Pour accéder à l'inventaire d'une boîte Shulker, placez-la et cliquez dessus avec le bouton droit. Pour emporter une boîte Shulker et son contenu, il suffit de la casser et de la récupérer, les objets ne tomberont pas. Replacez la boîte Shulker pour pouvoir récupérer son contenu.
