Minetest textdomain mcl_chests x.x.x - en to es translation catalogue (35 entries)

en: Chest
es: Cofre

en: Inventory
es: Inventario

en: Large Chest
es: Arcón

en: To access its inventory, rightclick it. When broken, the items will drop out.
es: Para acceder a su inventario, haga clic derecho. Cuando se rompen, los artículos se caerán.

en: Chests are containers which provide 27 inventory slots. Chests can be turned into large chests with double the capacity by placing two chests next to each other.
es: Los cofres son contenedores que proporcionan 27 ranuras de inventario. Los cofres se pueden convertir en cofres grandes con el doble de capacidad colocando dos cofres uno al lado del otro.

en: 27 inventory slots
es: 27 ranuras de inventario

en: Can be combined to a large chest
es: Se puede combinar para convertirse en un cofre grande

en: Trapped Chest
es: Cofre trampa

en: A trapped chest is a container which provides 27 inventory slots. When it is opened, it sends a redstone signal to its adjacent blocks as long it stays open. Trapped chests can be turned into large trapped chests with double the capacity by placing two trapped chests next to each other.
es: Un sofre trampa es un contenedor que proporciona 27 ranuras de inventario. Cuando se abre, envía una señal de redstone a sus bloques adyacentes siempre que permanezca abierto. Los cofres trampa se pueden convertir en grandes cofres trampa con el doble de capacidad colocando dos cofres atrapados uno al lado del otro.

en: Emits a redstone signal when opened
es: Emite una señal de redstone al abrirse

en: Ender Chest
es: Cofre de ender

en: 27 interdimensional inventory slots
es: 27 ranuras de inventario interdimensionales

en: Put items inside, retrieve them from any ender chest
es: Pon objetos dentro, recupéralos desde cualquier cofre de ender

en: Ender chests grant you access to a single personal interdimensional inventory with 27 slots. This inventory is the same no matter from which ender chest you access it from. If you put one item into one ender chest, you will find it in all other ender chests. Each player will only see their own items, but not the items of other players.
es: Los cofres Ender le otorgan acceso a un único inventario interdimensional personal con 27 ranuras. Este inventario es el mismo sin importar desde qué cofre de acceso accedas. Si pones un elemento en un cofre de ender, lo encontrarás en todos los demás cofres de ender. Cada jugador solo verá sus propios artículos, pero no los artículos de otros jugadores.

en: Rightclick the ender chest to access your personal interdimensional inventory.
es: Haga clic derecho en el cofre ender para acceder a su inventario interdimensional personal.

en: White Shulker Box
es: Caja de shulker Blanca

en: Light Grey Shulker Box
es: Caja de shulker gris claro

en: Orange Shulker Box
es: Caja de shulker naranja

en: Cyan Shulker Box
es: Caja de shulker cian

en: Magenta Shulker Box
es: Caja de shulker magenta

en: Purple Shulker Box
es: Caja de shulker morada

en: Light Blue Shulker Box
es: Caja de shulker azul claro

en: Blue Shulker Box
es: Caja de shulker azul

en: Yellow Shulker Box
es: Caja de shulker amarilla

en: Brown Shulker Box
es: Caja de shulker marrón

en: Lime Shulker Box
es: Caja de shulker verde lima

en: Green Shulker Box
es: Caja de shulker verde

en: Pink Shulker Box
es: Caja de shulker rosa

en: Red Shulker Box
es: Caja de shulker roja

en: Grey Shulker Box
es: Caja de shulker gris

en: Black Shulker Box
es: Caja de shulker negra

en: Shulker Box
es: Caja de shulker

en: Can be carried around with its contents
es: Puede llevarse con sus contenidos

en: A shulker box is a portable container which provides 27 inventory slots for any item except shulker boxes. Shulker boxes keep their inventory when broken, so shulker boxes as well as their contents can be taken as a single item. Shulker boxes come in many different colors.
es: Una caja de shulker es un contenedor portátil que proporciona 27 ranuras de inventario para cualquier artículo, excepto las cajas shulker. Las cajas de shulker mantienen su inventario cuando están rotas, por lo que las cajas de shulker y sus contenidos se pueden tomar como un solo artículo. Las cajas shulker vienen en muchos colores diferentes.

en: To access the inventory of a shulker box, place and right-click it. To take a shulker box and its contents with you, just break and collect it, the items will not fall out. Place the shulker box again to be able to retrieve its contents.
es: Para acceder al inventario de una caja de shulker, colócala y haz clic derecho en ella. Para llevarte una caja de shulker y su contenido, simplemente rómpela y recógela; los ítems no se caerán. Coloca la caja de shulker de nuevo para poder recuperar su contenido.
