Minetest textdomain mcl_cake x.x.x - en to ja translation catalogue (11 entries)

en: Cake
ja: ケーキ

en: With 7 tasty slices!
ja: 7枚切りのおいしいスイーツ！

en: Hunger points: +@1 per slice
ja: 満腹度：+@1/1切れ

en: Cakes can be placed and eaten to restore hunger points. A cake has 7 slices. Each slice restores 2 hunger points and 0.4 saturation points. Cakes will be destroyed when dug or when the block below them is broken.
ja: ケーキは置くと食べる事ができ、満腹度が回復します。一つのケーキは7口分に切ってあります。1口につき満腹度が2、隠し満腹度が0.4回復します。ケーキは、それを掘ったり、その下のブロックを壊したりすると消滅します。

en: Place the cake anywhere, then rightclick it to eat a single slice. You can't eat from the cake when your hunger bar is full.
ja: ケーキを任意の場所に置き、右クリックで一切れ食べます。満腹ゲージが満タンの状態では、食べられません。

en: Cake (6 Slices Left)
ja: ケーキ（残り6切れ）

en: Cake (5 Slices Left)
ja: ケーキ（残り5切れ）

en: Cake (4 Slices Left)
ja: ケーキ（残り4切れ）

en: Cake (3 Slices Left)
ja: ケーキ（残り3切れ）

en: Cake (2 Slices Left)
ja: ケーキ（残り2切れ）

en: Cake (1 Slice Left)
ja: ケーキ（残り1切れ）
