Minetest textdomain mcl_cake x.x.x - en to fr translation catalogue (11 entries)

en: Cake
fr: Gâteau

en: With 7 tasty slices!
fr: Avec 7 tranches savoureuses !

en: Hunger points: +@1 per slice
fr: Points de faim : +@1 par tranche

en: Cakes can be placed and eaten to restore hunger points. A cake has 7 slices. Each slice restores 2 hunger points and 0.4 saturation points. Cakes will be destroyed when dug or when the block below them is broken.
fr: Les gâteaux peuvent être placés et mangés pour restaurer les points de faim. Un gâteau a 7 tranches. Chaque tranche restaure 2 points de faim et 0,4 points de saturation. Les gâteaux seront détruits lorsqu'ils seront creusés ou lorsque le bloc en dessous d'eux sera brisé.

en: Place the cake anywhere, then rightclick it to eat a single slice. You can't eat from the cake when your hunger bar is full.
fr: Placez le gâteau n'importe où, puis faites un clic droit pour manger une seule tranche. Vous ne pouvez pas manger du gâteau lorsque votre barre de faim est pleine.

en: Cake (6 Slices Left)
fr: Gâteau (reste 6 tranches)

en: Cake (5 Slices Left)
fr: Gâteau (reste 5 tranches)

en: Cake (4 Slices Left)
fr: Gâteau (reste 4 tranches)

en: Cake (3 Slices Left)
fr: Gâteau (reste 3 tranches)

en: Cake (2 Slices Left)
fr: Gâteau (reste 2 tranches)

en: Cake (1 Slice Left)
fr: Gâteau (reste 1 tranche)
