Minetest textdomain mcl_beds x.x.x - en to pl translation catalogue (23 entries)

en: Beds allow you to sleep at night and make the time pass faster.
pl: Łóżka pozwalają na spanie w nocy i sprawiają, że czas płynie szybciej.

en: To use a bed, stand close to it and right-click the bed to sleep in it. Sleeping only works when the sun sets, at night or during a thunderstorm. The bed must also be clear of any danger.
pl: Aby użyć łóżka stań blisko niego i kliknij je prawym przyciskiem myszy aby na nim zasnąć. Spać można tylko przy zachodzie słońca, w nocy lub podczas burz. Łóżko nie może być również narażone na niebezpieczeństwo.

en: You have heard of other worlds in which a bed would set the start point for your next life. But this world is not one of them.
pl: Słyszałaś o światach w których łóżko byłoby twoim punktem wyjścia w następnym życiu. Ten świat nie jest jednym z nich.

en: By using a bed, you set the starting point for your next life. If you die, you will start your next life at this bed, unless it is obstructed or destroyed.
pl: Korzystając z łóżka ustawiasz punkt wyjścia w następnym życiu. Jeśli umrzesz, odrodzisz się przy tym łóżku chyba, że zostanie zniszczone lub zawalone.

en: In this world, going to bed won't skip the night, but it will skip thunderstorms.
pl: W tym świecie pójście do łóżka nie ominie nocy, jednak może pominąć burze.

en: Sleeping allows you to skip the night. The night is skipped when all players in this world went to sleep. The night is skipped after sleeping for a few seconds. Thunderstorms can be skipped in the same manner.
pl: Spanie pozwala pominąć noc. Noc jest pomijana gdy wszyscy gracze w tym świecie pójdą spać. Jest ona pomijana po kilku sekundach. Burze można pomijać w ten sam sposób.

en: Allows you to sleep
pl: Pozwala spać

en: Bed
pl: Łóżko

en: You can only sleep at night or during a thunderstorm.
pl: Możesz spać tylko podczas nocy, bądź burzy.

en: You can't sleep, the bed's too far away!
pl: Nie możesz spać, łóżko jest zbyt daleko!

en: This bed is already occupied!
pl: To łóżko jest zajęte!

en: You have to stop moving before going to bed!
pl: Musisz przestać się poruszać przed pójściem do spania!

en: You can't sleep now, monsters are nearby!
pl: Nie możesz spać, w pobliżu są potwory!

en: You can't sleep, the bed is obstructed!
pl: Nie możesz spać, łóżko jest zawalone!

en: It's too dangerous to sleep here!
pl: Tu jest zbyt niebezpiecznie by spać!

en: Leave bed
pl: Opuść łóżka

en: Abort sleep
pl: Przerwij sen

en: Players in bed: @1/@2
pl: Graczy w łóżkach: @1/@2

en: Note: Night skip is disabled.
pl: Uwaga: Pomijanie nocy wyłączone.

en: You're sleeping.
pl: Śpisz.

en: You will fall asleep when all players are in bed.
pl: Zaśniesz gdy wszyscy gracze będą w łóżkach.

en: You're in bed.
pl: Jesteś w łóżku.

en: New respawn position set!
pl: Nowa pozycja odradzania ustawiona!
