Minetest textdomain mcl_beds x.x.x - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: Beds allow you to sleep at night and make the time pass faster.
ja: ベッドがあると夜もぐっすり眠れますし、その時間もスキップできます。

en: To use a bed, stand close to it and right-click the bed to sleep in it. Sleeping only works when the sun sets, at night or during a thunderstorm. The bed must also be clear of any danger.
ja: ベッドで寝るには、その近くに立って右クリックします。寝られるのは、日没後の夜間、あるいは雷雨の間のみです。また、その周辺に危険がないことも条件です。

en: You have heard of other worlds in which a bed would set the start point for your next life. But this world is not one of them.
ja: ベッドが、来世のスタート地点になるような異世界の話を聞いたことがあると思います。しかしここは、そういった世界ではありません。

en: By using a bed, you set the starting point for your next life. If you die, you will start your next life at this bed, unless it is obstructed or destroyed.
ja: ベッドを使うことで、来世のスタート地点が設定されます。もし死んだら、このベッドで次の人生を始めることになるでしょう。ベッドが何かに妨げられていたり、壊されていたりしてない限りは。

en: In this world, going to bed won't skip the night, but it will skip thunderstorms.
ja: この世界では、ベッドに入っても夜時間をスキップできませんが、雷雨であればスキップできます。

en: Sleeping allows you to skip the night. The night is skipped when all players in this world went to sleep. The night is skipped after sleeping for a few seconds. Thunderstorms can be skipped in the same manner.
ja: 寝ることで夜をスキップできます。スキップされるのは、このワールドのすべてのプレイヤーが寝たときです。数秒間眠ったのち、夜がスキップされます。雷雨も同様にスキップできます。

en: Allows you to sleep
ja: 睡眠を許可する

en: Bed
ja: ベッド

en: You can only sleep at night or during a thunderstorm.
ja: 眠れるのは夜間か雷雨のときだけです。

en: You can't sleep, the bed's too far away!
ja: ベッドが遠くて、寝られません！

en: This bed is already occupied!
ja: このベッドは、すでに占有されてます！

en: You have to stop moving before going to bed!
ja: 寝るなら、まず動くのを止めてからです！

en: You can't sleep now, monsters are nearby!
ja: 今は眠れません…モンスターが近くにいます！

en: You can't sleep, the bed is obstructed!
ja: ベッドが妨げられていて、寝られません！

en: It's too dangerous to sleep here!
ja: ここで寝るのは危険すぎます！

en: Abort sleep
ja: 睡眠を中断する

en: Players in bed: @1/@2
ja: 就寝中のプレイヤー：@1/@2

en: Note: Night skip is disabled.
ja: 注：夜間スキップは無効です。

en: You're sleeping.
ja: 睡眠中…

en: You will fall asleep when all players are in bed.
ja: プレイヤー全員がベッドに入ると、眠りにつきます。

en: You will fall asleep when @1% of all players are in bed.
ja: 全プレイヤー（@1%）がベッドに入ると、眠りにつきます。

en: You're in bed.
ja: ベッドにいます。

en: New respawn position set!
ja: 新たなリスポーン地点を設定しました！

en: Respawn Anchor
ja: リスポーンアンカー
