Minetest textdomain mcl_beds x.x.x - en to hu translation catalogue (33 entries)

en: Beds allow you to sleep at night and make the time pass faster.
hu: Ágy segítségével átaludhatod az éjszakát és ezzel felgyorsíthatod az időt.

en: To use a bed, stand close to it and right-click the bed to sleep in it. Sleeping only works when the sun sets, at night or during a thunderstorm. The bed must also be clear of any danger.
hu: Az ágy használatához állj mellé és jobb gombbal kattints rá. Csak akkor tudsz aludni, ha este vagy vihar van. Az ágynak minden veszélytől távol kell lennie.

en: You have heard of other worlds in which a bed would set the start point for your next life. But this world is not one of them.
hu: Ebben a világban az ággyal nem tudsz új kezdőpontot beállítani.

en: By using a bed, you set the starting point for your next life. If you die, you will start your next life at this bed, unless it is obstructed or destroyed.
hu: Az ágy használatával új kiindulási pontot állíthatsz be. Ha meghalsz, innen indul az új életed, kivéve, ha az ágy megsemmisül, vagy eltorlaszolják.

en: In this world, going to bed won't skip the night, but it will skip thunderstorms.
hu: Ebben a világban nem lehet lerövidíteni az éjszakát, csak a vihart ugorhatod át.

en: Sleeping allows you to skip the night. The night is skipped when all players in this world went to sleep. The night is skipped after sleeping for a few seconds. Thunderstorms can be skipped in the same manner.
hu: Az alvással átugorhatod az éjszakát. Az éjszaka felgyorsul, ha az összes játékos ágyban van. A viharokat ugyanígy át lehet vészelni.

en: Allows you to sleep
hu: Ezen alhatsz

en: Bed
hu: Ágy

en: @1 Bed
hu: @1 Ágy

en: You can only sleep at night or during a thunderstorm.
hu: Csak éjszaka vagy viharban alhatsz.

en: You can't sleep, the bed's too far away!
hu: Itt nem alhatsz, az ágy túl messze van!

en: This bed is already occupied!
hu: Ez az ágy már foglalt!

en: You have to stop moving before going to bed!
hu: Először meg kell állnod, hogy aludni tudj!

en: You can't sleep now, monsters are nearby!
hu: Most nem alhatsz, szörnyek vannak a közelben!

en: You can't sleep, the bed is obstructed!
hu: Nem alhatsz, akadály van az ágy előtt!

en: It's too dangerous to sleep here!
hu: Túlságosan veszélyes itt aludnod!

en: Leave bed
hu: Ágy elhagyása

en: Abort sleep
hu: Alvás befejezése

en: Chat:
hu: Üzenet:

en: send!
hu: küldés!

en: Players in bed: @1/@2
hu: Játékosok az ágyban: @1/@2

en: Note: Night skip is disabled.
hu: Megjegyzés: Az éjszaka átugrása kikapcsolva.

en: You're sleeping.
hu: Alszol.

en: You will fall asleep when all players are in bed.
hu: Akkor fogsz elaludni, amikor minden játékos ágyban van.

en: You will fall asleep when @1% of all players are in bed.
hu: Akkor fogsz elaludni, amikor a játékosok @1%-a ágyban van.

en: You're in bed.
hu: Ágyban vagy.

en: @1/@2 players currently in bed.
hu: @1/@2 játékos az ágyban.

en: You exceeded the maximum number of messages per 10 seconds!
hu: Túllépted a 10 másodperc alatt küldhető üzenetek számát!

en: You are missing the 'shout' privilege! It's required in order to talk in chat...
hu: Nincs meg a 'shout' jogosultságod! Ez szükséges az üzenet küldéshez...

en: Sorry, but you have to wait @1 seconds until you may use this button again!
hu: Sajnálom, de várnod kell @1 másodpercet mielőtt újra használhatod ezt a gombot!

en: Hey! Would you guys mind sleeping?
hu: Hékás, nem mennétek aludni?

en: New respawn position set!
hu: Ez az új kiindulási pontod!

en: Respawn Anchor
hu: Lélekhorgony
