Minetest textdomain mcl_beds x.x.x - en to dk translation catalogue (25 entries)

en: Beds allow you to sleep at night and make the time pass faster.
dk: Senge giver dig mulighed for at sove om natten, og få tiden til at gå hurtigere.

en: To use a bed, stand close to it and right-click the bed to sleep in it. Sleeping only works when the sun sets, at night or during a thunderstorm. The bed must also be clear of any danger.
dk: For at lægge dig til at sove i en seng skal du stå tæt på den og højre-klikke. Man kan kun sove når solen går ned, om natten eller i tordenvejr.

en: You have heard of other worlds in which a bed would set the start point for your next life. But this world is not one of them.
dk: Du har hørt om andre verdener hvor en seng var udgangspunktet for dit næste liv, men denne verden er ikke en af dem.

en: By using a bed, you set the starting point for your next life. If you die, you will start your next life at this bed, unless it is obstructed or destroyed.
dk: Ved at bruge en sætter du udgangspunktet for dit næste liv. Hvis du dør, vil dit næste liv starte i denne seng, medmindre sengen bliver blokeret eller ødelagt.

en: In this world, going to bed won't skip the night, but it will skip thunderstorms.
dk: I denne verden, springer det ikke natten over at sove, men det springer tordenvejr over.

en: Sleeping allows you to skip the night. The night is skipped when all players in this world went to sleep. The night is skipped after sleeping for a few seconds. Thunderstorms can be skipped in the same manner.
dk: Du kan springe natten over ved at sove. Natten bliver sprunget over hvis alle spillere i verdenen sover. Natten bliver sprunget over efter at have sovet i nogle få sekunder. Tordenvejr kan springes over på samme måde.

en: Allows you to sleep
dk: Gør dig i stand til at sove.

en: Bed
dk: Seng

en: You can only sleep at night or during a thunderstorm.
dk: Du kan kun sover om natten eller under et tordenvejr.

en: You can't sleep, the bed's too far away!
dk: Du kan ikke gå i seng, sengen er for langt væk!

en: This bed is already occupied!
dk: Denne seng er optaget!

en: You have to stop moving before going to bed!
dk: Du skal stå stille før du kan gå i seng.

en: You can't sleep now, monsters are nearby!
dk: Du kan ikke lægge dig til at sove nu, der er monstre tæt på!

en: You can't sleep, the bed is obstructed!
dk: Du kan ikke gå i seng, denne seng er blokeret!

en: It's too dangerous to sleep here!
dk: Det er for farligt at sove her!

en: Leave bed
dk: Forlad seng

en: Abort sleep
dk: Afbryd søvn

en: Players in bed: @1/@2
dk: @1 af @2 spillere er gået i seng.

en: Note: Night skip is disabled.
dk: Bemærk: Det er slået fra at springe natten over.

en: You're sleeping.
dk: Du sover.

en: You will fall asleep when all players are in bed.
dk: Du falder i søvn når alle andre spillere er gået i seng.

en: You will fall asleep when @1% of all players are in bed.
dk: Du falder i søvn når @1% af alle spillere er gået i seng.

en: You're in bed.
dk: Du er gået i seng.

en: New respawn position set!
dk: Nyt genopståelsespunkt sat!

en: Respawn Anchor
dk: Genopståelsesanker
