Minetest textdomain mcl_armor x.x.x - en to ru translation catalogue (35 entries)

en: This is a piece of equippable armor which reduces the amount of damage you receive.
ru: Это часть надеваемой брони, уменьшающая получаемый вами урон.

en: To equip it, put it on the corresponding armor slot in your inventory menu.
ru: Чтобы надеть, поместите в соответствующий слот брони в вашем инвентаря.

en: Golden Helmet
ru: Золотой шлем

en: Golden Chestplate
ru: Золотая кираса

en: Golden Leggings
ru: Золотые поножи

en: Golden Boots
ru: Золотые ботинки

en: Iron Helmet
ru: Железный шлем

en: Iron Chestplate
ru: Железная кираса

en: Iron Leggings
ru: Железные поножи

en: Iron Boots
ru: Железные ботинки

en: Diamond Helmet
ru: Алмазный шлем

en: Diamond Chestplate
ru: Алмазная кираса

en: Diamond Leggings
ru: Алмазные поножи

en: Diamond Boots
ru: Алмазные ботинки

en: Netherite Helmet
ru: Незеритовый шлем

en: Netherite Chestplate
ru: Незеритовая кираса

en: Netherite Leggings
ru: Незеритовые поножи

en: Netherite Boots
ru: Незеритовые ботинки

en: Projectile Protection
ru: Защита от снарядов

en: Reduces projectile damage.
ru: Уменьшает урон от летящих снарядов.

en: Blast Protection
ru: Взрывоустойчивость

en: Reduces explosion damage and knockback.
ru: Уменьшает урон и отбрасывание от взрывов.

en: Fire Protection
ru: Огнеупорность

en: Reduces fire damage.
ru: Уменьшает урон от огня.

en: Protection
ru: Защита

en: Reduces most types of damage by 4% for each level.
ru: Уменьшает большинство типов урона на 4% за каждый уровень.

en: Feather Falling
ru: Невесомость

en: Reduces fall damage.
ru: Уменьшает урон от падения.

en: Aqua Affinity
ru: Подводник

en: Increases underwater mining speed.
ru: Увеличивает скорость добычи под водой.

en: Curse of Binding
ru: Проклятие несъёмности

en: Item cannot be removed from armor slots except due to death, breaking or in Creative Mode.
ru: Броню нельзя снять из слота, кроме как умерев, сломав или в режиме творчества.

en: Thorns
ru: Шипы

en: Reflects some of the damage taken when hit, at the cost of reducing durability with each proc.
ru: Отражает немного полученного урона при ударе ценой снижения прочности при срабатывании.

en: Elytra
ru: Элитра
