Minetest textdomain mcl_armor x.x.x - en to pl translation catalogue (14 entries)

en: This is a piece of equippable armor which reduces the amount of damage you receive.
pl: Jest to część możliwej do założenia zbroi, która zmniejsza otrzymywane obrażenia.

en: To equip it, put it on the corresponding armor slot in your inventory menu.
pl: Aby ją założyć, upuść ją na odpowiadającym miejscu na zbroję na ekranie ekwipunku.

en: Golden Helmet
pl: Złoty hełm

en: Golden Chestplate
pl: Złoty napierśnik

en: Golden Leggings
pl: Złote nogawice

en: Golden Boots
pl: Złote buty

en: Iron Helmet
pl: Żelazny hełm

en: Iron Chestplate
pl: Żelazny napierśnik

en: Iron Leggings
pl: Żelazne nogawice

en: Iron Boots
pl: Żelazne buty

en: Diamond Helmet
pl: Diamentowy hełm

en: Diamond Chestplate
pl: Diamentowy napierśnik

en: Diamond Leggings
pl: Diamentowe nogawice

en: Diamond Boots
pl: Diamentowe buty
