Minetest textdomain mcl_armor x.x.x - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: This is a piece of equippable armor which reduces the amount of damage you receive.
ja: 被ダメージを軽減する、装備可能な防具です。

en: To equip it, put it on the corresponding armor slot in your inventory menu.
ja: 装備するには、インベントリメニュー中の対応する防具スロットに置いてください。

en: Golden Helmet
ja: 金のヘルメット

en: Golden Chestplate
ja: 金のチェストプレート

en: Golden Leggings
ja: 金のレギンス

en: Golden Boots
ja: 金のブーツ

en: Iron Helmet
ja: 鉄のヘルメット

en: Iron Chestplate
ja: 鉄のチェストプレート

en: Iron Leggings
ja: 鉄のレギンス

en: Iron Boots
ja: 鉄のブーツ

en: Diamond Helmet
ja: ダイヤモンドのヘルメット

en: Diamond Chestplate
ja: ダイヤモンドのチェストプレート

en: Diamond Leggings
ja: ダイヤモンドのレギンス

en: Diamond Boots
ja: ダイヤモンドのブーツ

en: Netherite Helmet
ja: ネザライトのヘルメット

en: Netherite Chestplate
ja: ネザライトのチェストプレート

en: Netherite Leggings
ja: ネザライトのレギンス

en: Netherite Boots
ja: ネザライトのブーツ

en: Projectile Protection
ja: 飛来物耐性

en: Reduces projectile damage.
ja: 飛来物ダメージを軽減します。

en: Blast Protection
ja: 爆風耐性

en: Reduces explosion damage and knockback.
ja: 爆発ダメージとノックバックを軽減します。

en: Fire Protection
ja: 炎上耐性

en: Reduces fire damage.
ja: 火炎ダメージを軽減します（溶岩は対象外）。

en: Protection
ja: 外傷耐性

en: Reduces most types of damage by 4% for each level.
ja: 体の外からのダメージ全般を軽減します（レベル毎に+4%）。

en: Feather Falling
ja: 落下耐性

en: Reduces fall damage.
ja: 落下ダメージを軽減します。

en: Aqua Affinity
ja: 水中採掘

en: Increases underwater mining speed.
ja: 水中でも採掘速度が低下しません。

en: Curse of Binding
ja: 束縛の呪い

en: Item cannot be removed from armor slots except due to death, breaking or in Creative Mode.
ja: 次の場合を除き、防具スロットからアイテムを外せません；アイテムが破損／自身が死亡／クリエイティブモード中

en: Thorns
ja: イバラ

en: Reflects some of the damage taken when hit, at the cost of reducing durability with each proc.
ja: 受けたダメージの一部を与え返せますが、その代わり耐久度が余計に削られます。

en: Elytra
ja: エリトラ
