Minetest textdomain mcl_armor x.x.x - en to dk translation catalogue (34 entries)

en: This is a piece of equippable armor which reduces the amount of damage you receive.
dk: Dette er et stykke rustning du kan tage på for at reducere den mængde du tager.

en: To equip it, put it on the corresponding armor slot in your inventory menu.
dk: For at tage den på, skal du putte den i den tilsvarende rustningsplads i din oppakningsmenu.

en: Golden Helmet
dk: Guldhjelm

en: Golden Chestplate
dk: Guldbrystplade

en: Golden Leggings
dk: Guldbenplader

en: Golden Boots
dk: Guldstøvler

en: Iron Helmet
dk: Jernhjelm

en: Iron Chestplate
dk: Jernbrystplade

en: Iron Leggings
dk: Jernbenplader

en: Iron Boots
dk: Jernstøvler

en: Diamond Helmet
dk: Diamanthjelm

en: Diamond Chestplate
dk: Diamantbrystplade

en: Diamond Leggings
dk: Diamantbenplader

en: Diamond Boots
dk: Diamantstøvler

en: Netherite Helmet
dk: Netherritehjelm

en: Netherite Chestplate
dk: Netheritebrystplade

en: Netherite Leggings
dk: Netheritebenplader

en: Netherite Boots
dk: Netheritestøvler

en: Projectile Protection
dk: Projektilbeskyttelse

en: Reduces projectile damage.
dk: Reducerer projektilskade

en: Blast Protection
dk: Eksplosionsbeskyttelse

en: Reduces explosion damage and knockback.
dk: Reducerer eksplosionsskade og -tilbageslag.

en: Fire Protection
dk: Ildbeskyttelse

en: Reduces fire damage.
dk: Reducerer ildskade.

en: Protection
dk: Beskyttelse

en: Reduces most types of damage by 4% for each level.
dk: Reducerer det fleste skadestyper med 4% for hvert level.

en: Feather Falling
dk: Fjerfald

en: Reduces fall damage.
dk: Reduerer faldskade.

en: Aqua Affinity
dk: Vandaffinitet

en: Increases underwater mining speed.
dk: Øger udvindingshastigheden under vand.

en: Curse of Binding
dk: Bindende forbandelse.

en: Item cannot be removed from armor slots except due to death, breaking or in Creative Mode.
dk: Objektet kan ikke fjernes fra rustninspladser undtagen ved død, hvis den går i stykker ikke i kreativ tilstand.

en: Thorns
dk: Torne

en: Reflects some of the damage taken when hit, at the cost of reducing durability with each proc.
dk: Reflekterer skade ved træfning, men koster holdbarhed ved hver brug.
