Minetest textdomain mcl_amethyst x.x.x - en to ja translation catalogue (18 entries)

en: Block of Amethyst
ja: アメジストブロック

en: The Block of Amethyst is a decoration block crafted from amethyst shards.
ja: アメジストブロックは、アメジストの欠片を加工した装飾ブロックです。

en: Budding Amethyst
ja: 芽生えたアメジスト

en: The Budding Amethyst can grow amethyst
ja: 芽生えたアメジストは、アメジストを育成可能

en: Amethyst Shard
ja: アメジストの欠片

en: An amethyst shard is a crystalline mineral.
ja: アメジストの欠片は、結晶性の鉱物です。

en: Calcite
ja: 方解石

en: Calcite can be found as part of amethyst geodes.
ja: 方解石は、アメジストジオードの一部として見つけることができます。

en: Tinted Glass
ja: 遮光ガラス

en: Tinted Glass is a type of glass which blocks lights while it is visually transparent.
ja: 遮光ガラスは、視覚的には透明でありながら光を遮断するタイプのガラスです。

en: Small Amethyst Bud
ja: 小さなアメジストの芽

en: Small Amethyst Bud is the first growth of amethyst bud.
ja: 小さなアメジストの芽は、アメジストの芽の成長一段階目です。

en: Medium Amethyst Bud
ja: 中くらいのアメジストの芽

en: Medium Amethyst Bud is the second growth of amethyst bud.
ja: 中くらいのアメジストの芽は、アメジストの芽の成長二段階目です。

en: Large Amethyst Bud
ja: 大きなアメジストの芽

en: Large Amethyst Bud is the third growth of amethyst bud.
ja: 大きなアメジストの芽は、アメジストの芽の成長三段階目です。

en: Amethyst Cluster
ja: アメジストの集塊

en: Amethyst Cluster is the final growth of amethyst bud.
ja: アメジストの集塊は、アメジストの芽の成長最終段階です。
