Minetest textdomain mcl_amethyst x.x.x - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Block of Amethyst
id: Blok Kristal

en: The Block of Amethyst is a decoration block crafted from amethyst shards.
id: Blok Kristal merupakan blok dekorasi yang dibuat dari pecahan kristal.

en: Budding Amethyst
id: Kuncup Kristal Inti

en: The Budding Amethyst can grow amethyst
id: Kuncup Kristal Inti dapat menumbuhkan Kristal

en: Amethyst Shard
id: Pecahan Kristal

en: An amethyst shard is a crystalline mineral.
id: Pecahan Kristal merupakan mineral kristal.

en: Calcite
id: Kalsit

en: Calcite can be found as part of amethyst geodes.
id: Kalsit dapat ditemukan sebagai bagian dari Geoda Kristal.

en: Tinted Glass
id: Kaca Tinta

en: Tinted Glass is a type of glass which blocks lights while it is visually transparent.
id: Kaca Tinta adalah jenis kaca yang menghalangi cahaya namun secara visual bersifat transparan.

en: Small Amethyst Bud
id: Kuncup Kristal Kecil

en: Small Amethyst Bud is the first growth of amethyst bud.
id: Kuncup Kristal Kecil merupakan pertumbuhan pertama dari Kuncup Kristal.

en: Medium Amethyst Bud
id: Kuncup Kristal Sedang

en: Medium Amethyst Bud is the second growth of amethyst bud.
id: Kuncup Kristal Sedang merupakan pertumbuhan kedua dari kuncup kristal.

en: Large Amethyst Bud
id: Kuncup Kristal Besar

en: Large Amethyst Bud is the third growth of amethyst bud.
id: Kuncup Kristal Besar merupakan pertumbuhan kuncup kristal yang ketiga.

en: Amethyst Cluster
id: Kristal Inti

en: Amethyst Cluster is the final growth of amethyst bud.
id: Kristal Inti merupakan pertumbuhan akhir dari kuncup kristal.
