Minetest textdomain mcl_amethyst x.x.x - en to dk translation catalogue (18 entries)

en: Block of Amethyst
dk: Blok af ametyst

en: The Block of Amethyst is a decoration block crafted from amethyst shards.
dk: En blok af ametyst er en udsmykningsblok som kan laves ametystskår.

en: Budding Amethyst
dk: Spirende ametyst

en: The Budding Amethyst can grow amethyst
dk: Den spirende ametyst kan gro ametyst

en: Amethyst Shard
dk: Ametystskår

en: An amethyst shard is a crystalline mineral.
dk: Et ametystskår er et krystallisk mineral.

en: Calcite
dk: Calcedon

en: Calcite can be found as part of amethyst geodes.
dk: Calcedon kan findes som en del af krystalhuler med ametyst.

en: Tinted Glass
dk: Farvet glas

en: Tinted Glass is a type of glass which blocks lights while it is visually transparent.
dk: Farvet glas er en glastype som er gennemsigtig, men lukker lys ude.

en: Small Amethyst Bud
dk: Lille ametystknop

en: Small Amethyst Bud is the first growth of amethyst bud.
dk: En lille ametystknop er den første udvikling af en ametystspire.

en: Medium Amethyst Bud
dk: Mellem ametystknop

en: Medium Amethyst Bud is the second growth of amethyst bud.
dk: En mellem ametystknop er den anden udvikling af en ametystspire.

en: Large Amethyst Bud
dk: Stor ametystknop

en: Large Amethyst Bud is the third growth of amethyst bud.
dk: En stor ametystknop er den trejde udvikling af en ametystspire.

en: Amethyst Cluster
dk: Ametystklynge

en: Amethyst Cluster is the final growth of amethyst bud.
dk: En ameystklynge er den sidste udvikling af en ametystspire.
