Minetest textdomain mcl_death_messages x.x.x - en to ru translation catalogue (54 entries)

en: @1 went up in flames
ru: @1 сгорел(а) в языках пламени

en: @1 walked into fire whilst fighting @2
ru: @1 прошёлся(лась) по огню, сражаясь с @2

en: @1 was struck by lightning
ru: @1 был(а) убит(а) молнией

en: @1 was struck by lightning whilst fighting @2
ru: @1 был(а) убит(а) молнией, сражаясь с @2

en: @1 burned to death
ru: @1 сгорел(а) заживо

en: @1 was burnt to a crisp whilst fighting @2
ru: @1 обгорел(а) до углей, сражаясь с @2

en: @1 tried to swim in lava
ru: @1 попытался(ась) поплавать в лаве

en: @1 tried to swim in lava to escape @2
ru: @1 попытался(ась) переплыть лаву, убегая от @2

en: @1 discovered the floor was lava
ru: @1 узнал(а) что пол это лава

en: @1 walked into danger zone due to @2
ru: @1 прогулялся(лась) в опасной зоне, благодаря @2

en: @1 suffocated in a wall
ru: @1 задохнулся(ась) в стене

en: @1 suffocated in a wall whilst fighting @2
ru: @1 задохнулся(ась) в стене, сражаясь с @2

en: @1 drowned
ru: @1 утонул(а)

en: @1 drowned whilst trying to escape @2
ru: @1 утонул(а), убегая от @2

en: @1 starved to death
ru: @1 умер(ла) от голода

en: @1 starved to death whilst fighting @2
ru: @1 умер(ла) от голода, сражаясь с @2

en: @1 was pricked to death
ru: @1 был(а) заколот(а) до смерти

en: @1 walked into a cactus whilst trying to escape @2
ru: @1 задел(а) кактус, убегая от @2

en: @1 hit the ground too hard
ru: @1 слишком сильно ударился(ась) об землю

en: @1 hit the ground too hard whilst trying to escape @2
ru: @1 слишком сильно ударился(ась) об землю, убегая от @2

en: @1 experienced kinetic energy
ru: @1 испытал(а) на себе кинетическую энергию

en: @1 experienced kinetic energy whilst trying to escape @2
ru: @1 испытал(а) на себе кинетическую энергию, убегая от @2

en: @1 fell out of the world
ru: @1 выпал(а) из мира

en: @1 didn't want to live in the same world as @2
ru: @1 не захотел(а) жить в том же мире, что и @2

en: @1 died
ru: @1 погиб(ла)

en: @1 died because of @2
ru: @1 погиб(ла) из-за @2

en: @1 was killed by magic
ru: @1 был(а) убит(а) магией

en: @1 was killed by magic whilst trying to escape @2
ru: @1 был(а) убит(а) магией, убегая от @2

en: @1 was killed by @2 using magic
ru: @1 был(а) убит(а) @2 с помощью магии

en: @1 was killed by @2 using @3
ru: @1 был(а) убит(а) @2 с помощью @3

en: @1 was roasted in dragon breath
ru: @1 поджарился(ась) в драконьем дыхании

en: @1 was roasted in dragon breath by @2
ru: @1 поджарился(ась) в драконьем дыхании, благодаря @2

en: @1 withered away
ru: @1 иссох(ла)

en: @1 withered away whilst fighting @2
ru: @1 иссох(ла), сражаясь с @2

en: @1 was shot by a skull from @2
ru: @1 был(а) застрелен(а) @2

en: @1 was squashed by a falling anvil
ru: @1 раздавлен(а) падающей наковальней

en: @1 was squashed by a falling anvil whilst fighting @2
ru: @1 раздавлен(а) падающей наковальней, сражаясь с @2

en: @1 was squashed by a falling block
ru: @1 раздавлен(а) падающим блоком

en: @1 was squashed by a falling block whilst fighting @2
ru: @1 раздавлен(а) падающим блоком, сражаясь с @2

en: @1 was slain by @2
ru: @1 погиб(ла) от @2

en: @1 was slain by @2 using @3
ru: @2 убил(а) @1 с помощью своего @3

en: @1 was shot by @2
ru: @1 был(а) застрелен @2

en: @1 was shot by @2 using @3
ru: @2 застрелил(а) @1 с помощью своего @3

en: @1 was fireballed by @2
ru: @1 получил(а) файерболом от @2

en: @1 was fireballed by @2 using @3
ru: @1 получил(а) файерболом от @2 из @3

en: @1 was killed trying to hurt @2
ru: @1 погиб(ла), пытаясь навредить @2

en: @1 tried to hurt @2 and died by @3
ru: @1 попытался причинить боль @2 и умер по @3

en: @1 blew up
ru: @1 взорвался(ась)

en: @1 was blown up by @2
ru: @1 был(а) взорван(а) @2

en: @1 was blown up by @2 using @3
ru: @1 был(а) взорван(а) @2 с помощью @3

en: @1 was squished too much
ru: @1 был(а) сдавлен(а) в лепёшку

en: @1 was squashed by @2
ru: @1 был(а) сдавлен(а) в лепёшку, благодаря @2

en: @1 went off with a bang
ru: @1 попал(а) в мир иной под звуки салюта

en: @1 went off with a bang due to a firework fired by @2 from @3
ru: @1 ушел с ударом из -за фейерверка, выпущенного @2 с @3
