Minetest textdomain mcl_death_messages x.x.x - en to ja translation catalogue (54 entries)

en: @1 went up in flames
ja: @1は炎上した

en: @1 walked into fire whilst fighting @2
ja: @1は@2と戦いながら火中へ踏み入った

en: @1 was struck by lightning
ja: @1は雷に打たれた

en: @1 was struck by lightning whilst fighting @2
ja: @1は@2と戦いながら雷に打たれた

en: @1 burned to death
ja: @1は焼死した

en: @1 was burnt to a crisp whilst fighting @2
ja: @1は@2と戦いながらカリッと焼けた

en: @1 tried to swim in lava
ja: @1は溶岩遊泳を試みた

en: @1 tried to swim in lava to escape @2
ja: @1は@2から逃げるために溶岩遊泳を試みた

en: @1 discovered the floor was lava
ja: @1は床が溶岩だったと気付いた

en: @1 walked into danger zone due to @2
ja: @1は@2のせいで危険地帯に踏み入った

en: @1 suffocated in a wall
ja: @1は壁の中で窒息死した

en: @1 suffocated in a wall whilst fighting @2
ja: @1は@2と戦いながら壁の中で窒息死した

en: @1 drowned
ja: @1は溺死した

en: @1 drowned whilst trying to escape @2
ja: @1は@2から逃れようとして溺死した

en: @1 starved to death
ja: @1は餓死した

en: @1 starved to death whilst fighting @2
ja: @1は@2と戦いながら餓死した

en: @1 was pricked to death
ja: @1は刺されて死んだ

en: @1 walked into a cactus whilst trying to escape @2
ja: @1は@2から逃れようとしてサボテンに突っ込んだ

en: @1 hit the ground too hard
ja: @1は地面に激突しすぎた

en: @1 hit the ground too hard whilst trying to escape @2
ja: @1は@2から逃れようとして地面に激突しすぎた

en: @1 experienced kinetic energy
ja: @1は運動エネルギーを体験した

en: @1 experienced kinetic energy whilst trying to escape @2
ja: @1は@2から逃れようとして運動エネルギーを体験した

en: @1 fell out of the world
ja: @1は奈落の底へ落ちた

en: @1 didn't want to live in the same world as @2
ja: @1は@2と同じ世界に住みたくなかった

en: @1 died
ja: @1は死んだ

en: @1 died because of @2
ja: @1は@2のせいで死んだ

en: @1 was killed by magic
ja: @1は魔法で殺された

en: @1 was killed by magic whilst trying to escape @2
ja: @1は@2から逃れようとして魔法で殺された

en: @1 was killed by @2 using magic
ja: @1は@2の使った魔法で殺された

en: @1 was killed by @2 using @3
ja: @1は@2の使った@3で殺された

en: @1 was roasted in dragon breath
ja: @1はドラゴンブレスで炙り焼きにされた

en: @1 was roasted in dragon breath by @2
ja: @1は@2によりドラゴンブレスで炙り焼きにされた

en: @1 withered away
ja: @1は干からびた

en: @1 withered away whilst fighting @2
ja: @1は@2と戦いながら干からびた

en: @1 was shot by a skull from @2
ja: @1は@2からの頭蓋骨に撃たれた

en: @1 was squashed by a falling anvil
ja: @1は落下する金床でぺしゃんこにされた

en: @1 was squashed by a falling anvil whilst fighting @2
ja: @1は@2と戦いながら落下する金床でぺしゃんこにされた

en: @1 was squashed by a falling block
ja: @1は落下するブロックでぺしゃんこにされた

en: @1 was squashed by a falling block whilst fighting @2
ja: @1は@2と戦いながら落下するブロックでぺしゃんこにされた

en: @1 was slain by @2
ja: @1は@2に殺害された

en: @1 was slain by @2 using @3
ja: @1は@2の使った@3で殺害された

en: @1 was shot by @2
ja: @1は@2に撃たれた

en: @1 was shot by @2 using @3
ja: @1は@2の使った@3で撃たれた

en: @1 was fireballed by @2
ja: @1は@2によって火だるまにされた

en: @1 was fireballed by @2 using @3
ja: @1は@2の使った@3によって火だるまにされた

en: @1 was killed trying to hurt @2
ja: @1は@2を傷めつけようとして殺された

en: @1 tried to hurt @2 and died by @3
ja: @1は@2を傷めつけようとした@3に殺された

en: @1 blew up
ja: @1は消し飛んだ

en: @1 was blown up by @2
ja: @1は@2によって爆破された

en: @1 was blown up by @2 using @3
ja: @1は@2の使った@3によって爆破された

en: @1 was squished too much
ja: @1はペラッペラになった

en: @1 was squashed by @2
ja: @1は@2に潰された

en: @1 went off with a bang
ja: @1は爆散した

en: @1 went off with a bang due to a firework fired by @2 from @3
ja: @1は@2が@3から発射した花火により爆散した
