Minetest textdomain mcl_death_messages x.x.x - en to hu translation catalogue (56 entries)

en: @1 went up in flames
hu: @1 lángba borult

en: @1 walked into fire whilst fighting @2
hu: @1 tűzbe lépett míg @2-vel harcolt

en: @1 was struck by lightning
hu: @1 villámcsapás áldozata lett

en: @1 was struck by lightning whilst fighting @2
hu: @1 villámcsapás áldozata lett miközben @2-vel harcolt

en: @1 burned to death
hu: @1 megégett

en: @1 was burnt to a crisp whilst fighting @2
hu: @1 megégett mialatt @2-vel harcolt

en: @1 tried to swim in lava
hu: @1 megpróbált átkelni a láván

en: @1 tried to swim in lava to escape @2
hu: @1 a láván keresztül próbált meg @2-től elszökni

en: @1 discovered the floor was lava
hu: @1 rájött, hogy alatta a föld valójában láva

en: @1 walked into danger zone due to @2
hu: @1 veszélyzónába rohant @2 miatt

en: @1 suffocated in a wall
hu: @1 falba szorult

en: @1 suffocated in a wall whilst fighting @2
hu: @1 falba szorult mialatt @2-vel harcolt

en: @1 drowned
hu: @1 megfulladt

en: @1 drowned whilst trying to escape @2
hu: @1 megfulladt mialatt @2 üldözte

en: @1 starved to death
hu: @1 éhen halt

en: @1 starved to death whilst fighting @2
hu: @1 éhen halt mialatt @2-vel harcolt

en: @1 was pricked to death
hu: @1-t halálra szúrták

en: @1 walked into a cactus whilst trying to escape @2
hu: @1 kaktuszba sétált mialatt @2 üldözte

en: @1 hit the ground too hard
hu: @1 keményen földbe csapódott

en: @1 hit the ground too hard whilst trying to escape @2
hu: @1 keményen földbe csapódott mialatt @2 üldözte

en: @1 experienced kinetic energy
hu: @1 megtapasztalta a mozgási energiát

en: @1 experienced kinetic energy whilst trying to escape @2
hu: @1 megtapasztalta a mozgási energiát mialatt @2 üldözte

en: @1 fell out of the world
hu: @1 kiesett a világból

en: @1 didn't want to live in the same world as @2
hu: @1 nem akart ugyanabban a világban maradni mint @2

en: @1 died
hu: @1 meghalt

en: @1 died because of @2
hu: @1 @2 miatt meghalt

en: @1 was killed by magic
hu: @1 mágikus véget ért

en: @1 was killed by magic whilst trying to escape @2
hu: @1 mágikus véget ért mialatt @2 üldözte

en: @1 was killed by @2 using magic
hu: @1 meghalt, @2 mágiával ölte meg

en: @1 was killed by @2 using @3
hu: @1 meghalt, @2 ezzel ölte meg: @3

en: @1 was roasted in dragon breath
hu: @1 forró sárkánylehelet által halt meg

en: @1 was roasted in dragon breath by @2
hu: @1 sárkányleheletben halt meg @2 miatt

en: @1 withered away
hu: @1 elsorvadt

en: @1 withered away whilst fighting @2
hu: @1 elsorvadt mialatt @2-vel harcolt

en: @1 was shot by a skull from @2
hu: @1 koponyával lett @2 által meglőve

en: @1 was squashed by a falling anvil
hu: @1 fejére üllő hullott

en: @1 was squashed by a falling anvil whilst fighting @2
hu: @1 fejére üllő pottyant mialatt @2-vel harcolt

en: @1 was squashed by a falling block
hu: @1 kilapult egy lepottyanó blokk alatt

en: @1 was squashed by a falling block whilst fighting @2
hu: @1 kilapult egy lepottyanó blokk alatt mialatt @2-vel harcolt

en: @1 was slain by @2
hu: @1 meghalt, @2 agyoncsapta

en: @1 was slain by @2 using @3
hu: @1 meghalt, @2 ezzel csapta agyon: @3

en: @1 was shot by @2
hu: @1-t @2 lelőtte

en: @1 was shot by @2 using @3
hu: @1-t @2 ezzel lőtte le: @3

en: @1 was fireballed by @2
hu: @1 meghalt @2 tűzgolyója miatt

en: @1 was fireballed by @2 using @3
hu: @1 meghalt, @2 ezzel tűzgolyózta le: @3

en: @1 was killed trying to hurt @2
hu: @1 meghalt mialatt @2 bántotta

en: @1 tried to hurt @2 and died by @3
hu: @1 megpróbálta @2-t bántani, de @3 végzett vele

en: @1 blew up
hu: @1 felrobbant

en: @1 was blown up by @2
hu: @1 felrobbant @2 által

en: @1 was blown up by @2 using @3
hu: @1 felrobbant @2 által, ennek használatával: @3

en: @1 was squished too much
hu: @1 összenyomódott

en: @1 was squashed by @2
hu: @1 összenyomódott @2 által

en: @1 went off with a bang
hu: @1 kidurrant

en: @1 went off with a bang due to a firework fired by @2 from @3
hu: @1 felrobbant @2 tűzijátéka miatt ezzel: @3

en: @1 was poked to death by a sweet berry bush
hu: @1-t halálra szúrta egy tüskés bokor

en: @1 was poked to death by a sweet berry bush whilst trying to escape @2
hu: @1 tüskés bokorba akadt mialatt @2 üldözte
