Minetest textdomain mcl_death_messages x.x.x - en to es translation catalogue (56 entries)

en: @1 went up in flames
es: @1 se incendió

en: @1 walked into fire whilst fighting @2
es: @1 caminó hacia el fuego mientras luchaba contra @2

en: @1 was struck by lightning
es: A @1 le cayó un rayo

en: @1 was struck by lightning whilst fighting @2
es: A @1 le cayó un rayo mientras peleaba con @2

en: @1 burned to death
es: @1 se quemó hasta morir

en: @1 was burnt to a crisp whilst fighting @2
es: @1 se quemó hasta morir mientras luchaba contra @2

en: @1 tried to swim in lava
es: @1 intentó nadar en lava

en: @1 tried to swim in lava to escape @2
es: @1 intentó nadar en lava para escapar de @2

en: @1 discovered the floor was lava
es: @1 descubrió que el suelo era lava

en: @1 walked into danger zone due to @2
es: @1 entró en una zona de peligro gracias a @2

en: @1 suffocated in a wall
es: @1 se asfixió en una pared

en: @1 suffocated in a wall whilst fighting @2
es: @1 se asfixió en una pared mientras luchaba contra @2

en: @1 drowned
es: @1 se ahogó

en: @1 drowned whilst trying to escape @2
es: @1 se ahogó mientras intentaba escapar de @2

en: @1 starved to death
es: @1 murió de hambre

en: @1 starved to death whilst fighting @2
es: @1 murió de hambre mientras luchaba contra @2

en: @1 was pricked to death
es: @1 murió por pinchos

en: @1 walked into a cactus whilst trying to escape @2
es: @1 caminó hacia un cactus mientras intentaba escapar de @2

en: @1 hit the ground too hard
es: @1 golpeó el suelo muy fuerte

en: @1 hit the ground too hard whilst trying to escape @2
es: @1 golpeó el suelo demasiado fuerte mientras intentaba escapar de @2

en: @1 experienced kinetic energy
es: @1 experimentó energía cinética

en: @1 experienced kinetic energy whilst trying to escape @2
es: @1 experimentó energía cinética mientras intentaba escapar de @2

en: @1 fell out of the world
es: @1 se cayó del mundo

en: @1 didn't want to live in the same world as @2
es: @1 no quería vivir en el mismo mundo que @2

en: @1 died
es: @1 murió

en: @1 died because of @2
es: @1 murió por culpa de @2

en: @1 was killed by magic
es: @1 murió a causa de magia

en: @1 was killed by magic whilst trying to escape @2
es: @1 murió a causa de magia mientras intentaba escapar de @2

en: @1 was killed by @2 using magic
es: @2 asesinó a @1 usando magia

en: @1 was killed by @2 using @3
es: @2 asesinó a @1 usando @3

en: @1 was roasted in dragon breath
es: @1 murió por el aliento de dragón

en: @1 was roasted in dragon breath by @2
es: @1 murió por el aliento de dragón gracias a @2

en: @1 withered away
es: @1 se marchitó

en: @1 withered away whilst fighting @2
es: @1 se marchitó mientras luchaba contra @2

en: @1 was shot by a skull from @2
es: @1 murió por una calavera lanzada por @2

en: @1 was squashed by a falling anvil
es: A @1 le cayó un yunque

en: @1 was squashed by a falling anvil whilst fighting @2
es: A @1 le cayó un yunque mientras luchaba contra @2

en: @1 was squashed by a falling block
es: A @1 le cayó un bloque

en: @1 was squashed by a falling block whilst fighting @2
es: A @1 le cayó un bloque mientras luchaba contra @2

en: @1 was slain by @2
es: @1 murió a manos de @2

en: @1 was slain by @2 using @3
es: @2 mató a @1 usando @3

en: @1 was shot by @2
es: @1 recibió un disparo de @2

en: @1 was shot by @2 using @3
es: @1 recibió un disparo de @2 usando @3

en: @1 was fireballed by @2
es: @2 le lanzó una bola de fuego a @1

en: @1 was fireballed by @2 using @3
es: @2 le lanzó una bola de fuego a @1 usando @3

en: @1 was killed trying to hurt @2
es: @1 murió intentando dañar a @2

en: @1 tried to hurt @2 and died by @3
es: @1 trató de lastimar a @2 y murió por @3

en: @1 blew up
es: @1 explotó

en: @1 was blown up by @2
es: @2 hizo volar a @1

en: @1 was blown up by @2 using @3
es: @2 hizo volar a @1 usando @3

en: @1 was squished too much
es: @1 tenía un poco de prisa

en: @1 was squashed by @2
es: @2 aplastó a @1

en: @1 went off with a bang
es: A @1 le estalló algo

en: @1 went off with a bang due to a firework fired by @2 from @3
es: @1 se disparó con fuerza debido a un fuego artificial disparado por @2 desde @3

en: @1 was poked to death by a sweet berry bush
es: @1 murió por un arbusto de bayas dulces

en: @1 was poked to death by a sweet berry bush whilst trying to escape @2
es: @1 murió por un arbusto de bayas dulce mientras intentaba escapar de @2
