Minetest textdomain mcl_achievements x.x.x - en to pl translation catalogue (46 entries)

en: Benchmarking
pl: Rzemieślnictwo

en: Craft a crafting table from 4 wooden planks.
pl: Wytwórz stół rzemieślniczy z 4 desek.

en: Time to Mine!
pl: Czas na kopanie!

en: Use a crafting table to craft a wooden pickaxe from wooden planks and sticks.
pl: Użyj stołu rzemieślniczego aby wytworzyć drewniany kilof z desek i patyków.

en: Hot Topic
pl: Gorący temat

en: Use 8 cobblestones to craft a furnace.
pl: Użyj 8 brukowców by wytworzyć piec.

en: Time to Farm!
pl: Czas na rolnictwo!

en: Use a crafting table to craft a wooden hoe from wooden planks and sticks.
pl: Użyj stołu rzemieślniczego aby wytworzyć drewnianą motykę z desek i patyków.

en: Bake Bread
pl: Upiecz chleb

en: Use wheat to craft a bread.
pl: Użyj pszenicy by wytworzyć chleb.

en: The Lie
pl: Kłamstwo

en: Craft a cake using wheat, sugar, milk and an egg.
pl: Wytwórz ciasto z pszenicy, cukru, mleka i jajka.

en: Getting an Upgrade
pl: Ulepszenie

en: Craft a stone pickaxe using sticks and cobblestone.
pl: Wytwórz kamienny kilof korzystając z patyków i brukowca.

en: Time to Strike!
pl: Czas na atak!

en: Craft a wooden sword using wooden planks and sticks on a crafting table.
pl: Wytwórz drewniany miecz korzystając z desek i patyków na stole rzemieślniczym.

en: Librarian
pl: Bibliotekarz

en: Craft a bookshelf.
pl: Wytwórz półkę z książkami.

en: DIAMONDS!
pl: DIAMENTY!

en: Pick up a diamond from the floor.
pl: Ponieś diament z podłogi.

en: Into Fire
pl: W ogień

en: Pick up a blaze rod from the floor.
pl: Podnieś płomienną różdżkę z podłogi.

en: Cow Tipper
pl: Raz krowie śmierć

en: Pick up leather from the floor.
    Hint: Cows and some other animals have a chance to drop leather, when killed.
pl: Podnieś skórkę z ziemi.
    Podpowiedź: Krowy i inne zwierzęta mają szansę upuścić skórę gdy zostaną zabite.

en: Getting Wood
pl: Zbieranie drewna

en: Pick up a wood item from the ground.
    Hint: Punch a tree trunk until it pops out as an item.
pl: Podnieś drewniany przedmiot z ziemi.
    Podpowiedź: Uderzaj pień drzewa dopóki nie wyleci jako przedmiot.

en: Acquire Hardware
pl: Zdobądź narzędzie

en: Take an iron ingot from a furnace's output slot.
    Hint: To smelt an iron ingot, put a fuel (like coal) and iron ore into a furnace.
pl: Weź sztabkę żelaza z wyjściowego miejsca pieca.
    Podpowiedź: Aby wytopić sztabkę żelaza, umieść paliwo (np. węgiel) w piecu.

en: Delicious Fish
pl: Pyszna ryba

en: Take a cooked fish from a furnace.
    Hint: Use a fishing rod to catch a fish and cook it in a furnace.
pl: Weź upieczoną rybę z pieca.
    Podpowiedź: Użyj wędki aby złapać rybę i upiecz ją w piecu.

en: On A Rail
pl: Na torach

en: Travel by minecart for at least 1000 meters from your starting point in a single ride.
pl: Przejedź przez przynajmniej 1000 metrów od punktu startowego pojedynczą przejażdżką.

en: Sniper Duel
pl: Pojedynek snajperów

en: Use obsidian and a fire starter to construct a Nether portal.
pl: Użyj obsydianu i źródła ognia aby skonstruować portal do Netheru.

en: Dispense With This
pl: Dozuj to

en: Place a dispenser.
pl: Postaw dozownik.

en: Pork Chop
pl: Kotlet

en: Eat a cooked porkchop.
pl: Zjedz upieczony kotlet.

en: Rabbit Season
pl: Sezon na króliki

en: Eat a cooked rabbit.
pl: Zjedz pieczonego królika.

en: Iron Belly
pl: Żelazny żołądek

en: Get really desperate and eat rotten flesh.
pl: Bądź zdesperowany i zjedz zgniłe mięso.

en: Pot Planter
pl: Ogrodnik

en: Place a flower pot.
pl: Postaw doniczkę.

en: The Haggler
pl: Handlarz

en: Mine emerald ore.
pl: Wykop rudę szmaragdu.
