Minetest textdomain mcl_achievements x.x.x - en to ja translation catalogue (95 entries)

en: Benchmarking
ja: 土台作り

en: Craft a crafting table from 4 wooden planks.
ja: 作業台を作ろう。 材料：木材４つ

en: Time to Mine!
ja: いざ採掘！

en: Use a crafting table to craft a wooden pickaxe from wooden planks and sticks.
ja: 作業台を使って、木製の斧を作ろう。 材料：木の棒、木材

en: Hot Topic
ja: ホット・トピック

en: Use 8 cobblestones to craft a furnace.
ja: ８個の丸石を使って、かまどを作ろう。

en: Time to Farm!
ja: いざ農業！

en: Use a crafting table to craft a wooden hoe from wooden planks and sticks.
ja: 作業台を使って、木製のクワを作ろう。 材料：木の棒、木材

en: Bake Bread
ja: パンを焼く

en: Use wheat to craft a bread.
ja: 小麦を使ってパンを作ろう。

en: The Lie
ja: 絵に描いた○○○

en: Craft a cake using wheat, sugar, milk and an egg.
ja: ケーキを焼こう。 材料：小麦、砂糖、ミルク、タマゴ

en: Getting an Upgrade
ja: アップグレードを取得

en: Craft a stone pickaxe using sticks and cobblestone.
ja: 石のツルハシを作ろう。 材料：木の棒、丸石

en: Time to Strike!
ja: いざ突撃！

en: Craft a wooden sword using wooden planks and sticks on a crafting table.
ja: 作業台で木製の剣を作ろう。 材料：木の棒、木材

en: Librarian
ja: 司書

en: Craft a bookshelf.
ja: 本棚を作ろう。

en: Isn't It Iron Pick
ja: 鉄のツルハシで決まり

en: Craft a iron pickaxe using sticks and iron.
ja: 鉄のツルハシを作ろう。 材料：木の棒、丸石

en: DIAMONDS!
ja: ダイヤモンド！

en: Pick up a diamond from the floor.
ja: 床からダイヤモンドを拾おう。

en: Into Fire
ja: 炎の中へ

en: Pick up a blaze rod from the floor.
ja: 床からブレイズロッドを拾おう。

en: Cow Tipper
ja: 牛転がし

en: Pick up leather from the floor.
    Hint: Cows and some other animals have a chance to drop leather, when killed.
ja: 床から革を拾おう。
    ヒント：牛や一部の動物は、仕留めると革を落とすことがあります。

en: Getting Wood
ja: 木を取得

en: Pick up a wood item from the ground.
    Hint: Punch a tree trunk until it pops out as an item.
ja: 地面から木のアイテムを拾おう。
    ヒント：アイテムとして飛び出すまで木の幹をパンチします。

en: Who is Cutting Onions?
ja: タマネギ切ってるの誰？

en: Pick up a crying obsidian from the floor.
ja: 床から泣く黒曜石を拾おう。

en: Hidden in the Depths
ja: 未知なる深海

en: Pick up an Ancient Debris from the floor.
ja: 床から古代の残骸を拾おう。

en: The Next Generation
ja: ザ・ネクスト・ジェネレーション

en: Hold the Dragon Egg.
    Hint: Pick up the egg from the ground and have it in your inventory.
ja: ドラゴンの卵を所持しよう。
    ヒント：地面から卵を拾って、インベントリにしまいます。

en: Find the elytra and prepare to fly above and beyond!
ja: エリトラを見つけ、空の彼方へ飛び立つ準備をしよう！

en: Acquire Hardware
ja: 金属を入手

en: Take an iron ingot from a furnace's output slot.
    Hint: To smelt an iron ingot, put a fuel (like coal) and iron ore into a furnace.
ja: かまどの出力スロットから鉄インゴットを取り出そう。
    ヒント：鉄インゴットを製錬するには、かまどに（石炭などの）燃料と鉄の原石を入れます。

en: Delicious Fish
ja: 美味しい魚

en: Take a cooked fish from a furnace.
    Hint: Use a fishing rod to catch a fish and cook it in a furnace.
ja: かまどから焼き魚を取り出そう。
    ヒント：釣り竿を使って魚を獲り、かまどに入れて調理します。

en: On A Rail
ja: レールの上で

en: Travel by minecart for at least 1000 meters from your starting point in a single ride.
ja: 一回のトロッコ乗車で、1000m以上を走り抜けよう。

en: Sniper Duel
ja: スナイパー対決

en: We Need to Go Deeper
ja: より深く潜る必要がある

en: Use obsidian and a fire starter to construct a Nether portal.
ja: 黒曜石と火打ち石を使って、ネザーポータルを構築しよう。

en: The Nether
ja: ネザー

en: Bring summer clothes.
    Hint: Enter the Nether.
ja: 夏服を持っていこう。
    ヒント：ネザーにのりこみます。

en: Postmortal
ja: 死後

en: Use a Totem of Undying to cheat death.
ja: 不死のトーテムを使って、死を免れよう。

en: Sweet Dreams
ja: よい夢を

en: Sleep in a bed to change your respawn point.
ja: ベッドで寝て、リスポーン地点を変えよう。

en: Not Quite "Nine" Lives
ja: 九生とまではいかない

en: Charge a Respawn Anchor to the maximum.
ja: リスポーンアンカーを最大までチャージしよう。

en: What A Deal!
ja: なんて良い取引だ！

en: Successfully trade with a Villager.
ja: 村人との交易を成功させよう。

en: The Cutest Predator
ja: いちばんカワイイ捕食者

en: Catch an Axolotl with a bucket!
ja: バケツでウーパールーパーを捕まえよう！

en: Withering Heights
ja: ウィザーリング・ハイツ

en: Summon the wither from the dead.
ja: 死者からウィザーを召喚しよう。

en: Free the End
ja: エンドの解放

en: Kill the ender dragon. Good Luck!
ja: エンダードラゴンを討伐しよう。幸運を祈る！

en: Fishy Business
ja: フィッシー・ビジネス

en: Catch a fish.
    Hint: Catch a fish, salmon, clownfish, or pufferfish.
ja: 魚を獲ろう。
    ヒント：タラ、サケ、クマノミ、フグ等を釣ります。

en: Use a compass on a Lodestone.
ja: ロードストーンにコンパスを使おう。

en: Serious Dedication
ja: 真摯な取り組み

en: Use a Netherite Ingot to upgrade a hoe, and then completely reevaluate your life choices.
ja: ネザライトインゴットでクワをアップグレードしたら、人生設計の完全な見直しを図ろう。

en: Local Brewery
ja: 地酒処

en: Brew a Potion.
    Hint: Take a potion or glass bottle out of the brewing stand.
ja: ポーションを醸造しよう。
    ヒント：醸造台からポーションかガラス瓶を取り出します。

en: Enchanter
ja: エンチャンター

en: Enchant an item using an Enchantment Table.
ja: エンチャントテーブルを使って、アイテムを一つエンチャントしよう。

en: Bring Home the Beacon
ja: ブリング・ホーム・ザ・ビーコン

en: Use a beacon.
ja: ビーコンを使おう。

en: Beaconator
ja: ビーコネーター

en: Use a fully powered beacon.
ja: フルパワーのビーコンを作ろう。

en: The End... Again...
ja: おしまい…再び…

en: Respawn the Ender Dragon.
ja: エンダードラゴンを復活させよう。

en: Bee Our Guest
ja: 秘蜜の晩餐会

en: Use a campfire to collect a bottle of honey from a beehive without aggrivating the bees inside.
ja: 焚き火を使って、ハチの巣の中のハチを怒らせることなく、瓶にハチミツを採ろう。

en: Total Beelocation
ja: 綿蜜に引越し

en: Move a bee nest, with 3 bees inside, using a silk touch enchanted tool.
ja: シルクタッチをエンチャントした道具を使って、中に3匹のハチがいるハチの巣を移動させよう。

en: Wax On
ja: 錆止め

en: Apply honeycomb to a copper block to protect it from the elements.
ja: 銅ブロックにハニカムを塗り、風雨から保護しよう。

en: Wax Off
ja: 錆止め落とし

en: Scrape wax off of a copper block.
ja: 銅ブロックから錆止めを削り落とそう。

en: Dispense With This
ja: これを省く

en: Place a dispenser.
ja: ディスペンサーを置こう。

en: Pork Chop
ja: ポークチョップ

en: Eat a cooked porkchop.
ja: 豚肉を焼いて食べよう。

en: Rabbit Season
ja: ウサギの季節

en: Eat a cooked rabbit.
ja: ウサギを焼いて食べよう。

en: Iron Belly
ja: 鉄の胃袋

en: Get really desperate and eat rotten flesh.
ja: やけになって腐肉を喰らおう。

en: Pot Planter
ja: 鉢植え家

en: Place a flower pot.
ja: 植木鉢を置こう。

en: The Haggler
ja: 商売人

en: Mine emerald ore.
ja: エメラルド鉱石を発掘しよう。
