Minetest textdomain mcl_achievements x.x.x - en to it translation catalogue (118 entries)

en: Benchmarking
it: Banco di Prova

en: Craft a crafting table from 4 wooden planks.
it: Assembla un banco da lavoro da 4 assi di legno.

en: Time to Mine!
it: A Scavare!

en: Use a crafting table to craft a wooden pickaxe from wooden planks and sticks.
it: Usa assi e bastoni per assemblare un piccone.

en: Hot Topic
it: Tema Scottante

en: Use 8 cobblestones to craft a furnace.
it: Assembla una fornace con otto blocchi di pietre.

en: Time to Farm!
it: A Zappare!

en: Use a crafting table to craft a wooden hoe from wooden planks and sticks.
it: Usa assi e bastoni per assemblare una zappa.

en: Bake Bread
it: Il Pane Quotidiano

en: Use wheat to craft a bread.
it: Trasforma il grano in pane.

en: The Lie
it: La Torta Non È una Bugia

en: Craft a cake using wheat, sugar, milk and an egg.
it: Produci una torta utilizzando: grano, zucchero, latte ed uova.

en: Getting an Upgrade
it: Salto Di Qualità

en: Craft a stone pickaxe using sticks and cobblestone.
it: Assembla un piccone migliore.

en: Time to Strike!
it: Inizia la Lotta!

en: Craft a wooden sword using wooden planks and sticks on a crafting table.
it: Usa delle assi ed un bastone per assemblare una spada.

en: Librarian
it: Bibliotecario

en: Craft a bookshelf.
it: Assembla una libreria per potenziare il tuo tavolo per incantesimi.

en: Isn't It Iron Pick
it: Scintillante Piccone Metallico

en: Craft a iron pickaxe using sticks and iron.
it: Assembla un piccone di ferro utilizzando bastoni e ferro.

en: DIAMONDS!
it: DIAMANTI!

en: Pick up a diamond from the floor.
it: Raccogli un diamante dal pavimento.

en: Into Fire
it: Nel Fuoco

en: Pick up a blaze rod from the floor.
it: Raccogli una verga di blaze dal pavimento.

en: Cow Tipper
it: Ribalta la Mucca

en: Pick up leather from the floor.
    Hint: Cows and some other animals have a chance to drop leather, when killed.
it: Raccogli del cuoio dal pavimento.
    Suggerimento: Le mucche ed alcuni altri animali hanno una probabilità di rilasciare del cuoio, quando vengono uccisi.

en: Getting Wood
it: Duro Come il Legno

en: Pick up a wood item from the ground.
    Hint: Punch a tree trunk until it pops out as an item.
it: Raccogli un elemento di legno dal pavimento.
    Suggerimento: Picchia il tronco di un albero finché non viene lanciato fuori come elemento.

en: Who is Cutting Onions?
it: Chi Ha Tagliato una Cipolla?

en: Pick up a crying obsidian from the floor.
it: Raccogli dell'ossidiana piangente dal pavimento.

en: Hidden in the Depths
it: Celati in Profondità

en: Pick up an Ancient Debris from the floor.
it: Raccogli dei Detriti Antichi dal pavimento.

en: The Next Generation
it: La Nuova Generazione

en: Hold the Dragon Egg.
    Hint: Pick up the egg from the ground and have it in your inventory.
it: Impugna l'Uovo di Drago
    Suggerimento: Raccogli l'uovo dal pavimento e mettilo net tuo inventario.

en: Sky's the Limit
it: Nel Blu Dipinto di Blu

en: Find the elytra and prepare to fly above and beyond!
it: Trova le elitre e preparati a volare al di sopra ed oltre!

en: Acquire Hardware
it: Ferri del Mestiere

en: Take an iron ingot from a furnace's output slot.
    Hint: To smelt an iron ingot, put a fuel (like coal) and iron ore into a furnace.
it: Prendi un lingotto di ferro dallo scompartimento d'uscita di una fornace.
    Suggerimento: Per forgiare un lingotto di ferro, alimenta una fornace con un carburante (come del carbone) e mettici del ferro grezzo.

en: Delicious Fish
it: Pesce Delizioso

en: Take a cooked fish from a furnace.
    Hint: Use a fishing rod to catch a fish and cook it in a furnace.
it: Prendi un pesce cotto da una fornace.
    Suggerimento: Utilizza una canna da pesca per catturare un pesce e cuocilo in una fornace.

en: On A Rail
it: Su un Binario

en: Travel by minecart for at least 1000 meters from your starting point in a single ride.
it: Viaggia su un carrello da miniera per almeno 1000 metri dal punto di partenza in un solo giro.

en: Sniper Duel
it: Duello Tra Cecchini

en: Kill a skeleton, wither skeleton or stray by bow and arrow from a distance of at least 20 meters.
it: Uccidi uno scheletro, uno scheletro wither od un errante tramite arco e frecce da una distanza di almeno 20 metri.

en: Monster Hunter
it: Cacciatore di Mostri

en: Kill a monster.
it: Distruggi un mostro.

en: We Need to Go Deeper
it: Lasciate Ogni Speranza...

en: Use obsidian and a fire starter to construct a Nether portal.
it: Utilizza dell'ossidiana ed un acciarino per costruire un portale del Nether.

en: The End?
it: Fine?

en: Or the beginning?
    Hint: Enter an end portal.
it: Sarà davvero la fine?
    Suggerimento: Entra in un portale dell'End.

en: The Nether
it: Il Nether

en: Bring summer clothes.
    Hint: Enter the Nether.
it: Portati dei vestiti leggeri.
    Suggerimento: Entra nel Nether.

en: Postmortal
it: Ciò Che È Morto Non Muoia Mai

en: Use a Totem of Undying to cheat death.
it: Usa un Totem dell'Immortalità per sfuggire alla morte.

en: Sweet Dreams
it: Sogni d'Oro

en: Sleep in a bed to change your respawn point.
it: Dormi in un letto per cambiare il tuo punto di generazione.

en: Not Quite "Nine" Lives
it: Sette Vite (O Quasi)

en: Charge a Respawn Anchor to the maximum.
it: Carica un'Ancora della Generazione al massimo.

en: What A Deal!
it: Un Uomo Chiamato Contratto

en: Successfully trade with a Villager.
it: Completa uno scambio con un Villico.

en: Tactical Fishing
it: Pesca Tattica

en: Catch a fish... without a fishing rod!
it: Pesca un pesce... senza canna da pesca!

en: The Cutest Predator
it: Il Predatore Più Adorabile

en: Catch an Axolotl with a bucket!
it: Cattura un Axolotl con un secchio!

en: Withering Heights
it: Dr. Witherstein

en: Summon the wither from the dead.
it: Evoca il Wither dal regno dei morti.

en: Free the End
it: L'End Liberato

en: Kill the ender dragon. Good Luck!
it: Uccidi l'Enderdrago. Buona fortuna!

en: Fishy Business
it: Grazie Per Tutto il Pesce

en: Catch a fish.
    Hint: Catch a fish, salmon, clownfish, or pufferfish.
it: Pesca un pesce.
    Suggerimento: Pesca un pesce, un salmone, un pesce pagliaccio od un pesce palla.

en: Country Lode, Take Me Home
it: La Diritta Via Non È Smarrita

en: Use a compass on a Lodestone.
it: Usa una bussola su della Magnetite.

en: Serious Dedication
it: Dedizione Seria

en: Use a Netherite Ingot to upgrade a hoe, and then completely reevaluate your life choices.
it: Usa un Lingotto di Netherite per migliorare una zappa e poi rivaluta completamente le tue scelte di vita.

en: Local Brewery
it: Distilleria Artigianale

en: Brew a Potion.
    Hint: Take a potion or glass bottle out of the brewing stand.
it: Prepara una pozione.
    Suggerimento: Prendi una pozione od una ampolla da un alambicco.

en: Enchanter
it: L'Apprendista Stregone

en: Enchant an item using an Enchantment Table.
it: Incanta un oggetto tramite un Tavolo per Incantesimi.

en: Bring Home the Beacon
it: Sia Fatta la Luce

en: Use a beacon.
it: Piazza un faro.

en: Beaconator
it: Guardiano del Faro

en: Use a fully powered beacon.
it: Alimenta al massimo un faro.

en: The End... Again...
it: A Volte Ritornano

en: Respawn the Ender Dragon.
it: Evoca nuovamente l'Enderdrago.

en: Bee Our Guest
it: Zzzei il Benvenuto!

en: Use a campfire to collect a bottle of honey from a beehive without aggrivating the bees inside.
it: Usa un fuoco da campo per raccogliere del miele da un alveare con un'ampolla senza innervosire le api all'interno.

en: Total Beelocation
it: Alveare Tascabile

en: Move a bee nest, with 3 bees inside, using a silk touch enchanted tool.
it: Sposta un alveare con 3 api all'interno, utilizzando un utensile incantato con tocco di velluto.

en: Wax On
it: Dai la Cera

en: Apply honeycomb to a copper block to protect it from the elements.
it: Applica la cera a un blocco di rame per proteggerlo dagli elementi.

en: Wax Off
it: Togli la Cera

en: Scrape wax off of a copper block.
it: Raschia della cera da un blocco di rame.

en: Crafting a New Look
it: Motivo di Gelosia

en: Craft a trimmed armor at a Smithing Table
it: Assembla un'armatura intagliata ad un Banco da Forgiatura

en: Smithing with Style
it: La Classe dell'Armatura

en: Apply these smithing templates at least once: Spire, Snout, Rib, Ward, Silence, Vex, Tide, Wayfinder
it: Applica questi modelli di forgiaturaalmeno una volta: Spire, Snout, Rib, Ward, Silence, Vex, Tide, Wayfinder

en: Dispense With This
it: Grande Distribuzione

en: Place a dispenser.
it: Piazza un distributore.

en: Pork Chop
it: Costoletta di Maiale Cotta

en: Eat a cooked porkchop.
it: Mangia una costoletta di maiale cotta.

en: Rabbit Season
it: Stagione del Coniglio

en: Eat a cooked rabbit.
it: Mangia un coniglio cotto.

en: Iron Belly
it: Stomaco d'Acciaio

en: Get really desperate and eat rotten flesh.
it: Diventa veramente disperato e mangia della carne marcia.

en: Pot Planter
it: Che Vaso!

en: Place a flower pot.
it: Piazza un vaso da fiori.

en: The Haggler
it: Negoziatore

en: Mine emerald ore.
it: Scava del minerale di smeraldo.

en: Stone Age
it: Età della Pietra

en: Mine a stone with new pickaxe.
it: Scava della roccia con il tuo nuovo piccone.

en: Hot Stuff
it: A Qualcuno Piace Caldo

en: Put lava in a bucket.
it: Riempi un secchio con della lava.

en: Ice Bucket Challenge
it: Vetro di Drago

en: Obtain an obsidian block.
it: Ottieni un blocco di ossidiana.

en: Hero of the Village
it: Eroe del Villagio

en: Successfully defend a village from a raid
it: Proteggi un villaggio da un'incursione

en: Voluntary Exile
it: Esilio Volontario

en: Kill a raid captain. Maybe consider staying away from the local villages for the time being...
it: Uccidi il capitano di un'incursione. Forse, per il momento, ti conviene stare alla larga dai villaggi locali...
