Minetest textdomain mcl_achievements x.x.x - en to id translation catalogue (118 entries)

en: Benchmarking
id: Pengrajin

en: Craft a crafting table from 4 wooden planks.
id: Buat Meja Kerajinan dari 4 Papan Kayu.

en: Time to Mine!
id: Saatnya untuk Menambang!

en: Use a crafting table to craft a wooden pickaxe from wooden planks and sticks.
id: Gunakan Meja Kerajinan untuk membuat Beliung Kayu dari Papan Kayu dan Tongkat.

en: Hot Topic
id: Topik Hangat

en: Use 8 cobblestones to craft a furnace.
id: Gunakan 8 Batu Bulat untuk membuat Tungku.

en: Time to Farm!
id: Saatnya untuk Bertani!

en: Use a crafting table to craft a wooden hoe from wooden planks and sticks.
id: Gunakan Meja Kerajinan untuk membuat Cangkul Kayu dari Papan Kayu dan Tongkat.

en: Bake Bread
id: Memanggang Roti

en: Use wheat to craft a bread.
id: Gunakan Gandum untuk membuat Roti.

en: The Lie
id: Kebohongan

en: Craft a cake using wheat, sugar, milk and an egg.
id: Buat Kue menggunakan Gandum, Gula, Susu dan Telur.

en: Getting an Upgrade
id: Mendapatkan Peningkatan

en: Craft a stone pickaxe using sticks and cobblestone.
id: Buat Beliung Batu menggunakan Tongkat dan Batu Bulat.

en: Time to Strike!
id: Saatnya untuk Menyerang!

en: Craft a wooden sword using wooden planks and sticks on a crafting table.
id: Buat Pedang Kayu menggunakan Papan Kayu dan Tongkat di Meja Kerajinan.

en: Librarian
id: Pustakawan

en: Craft a bookshelf.
id: Buat Rak Buku.

en: Isn't It Iron Pick
id: Bukankah Itu Beliung Besi

en: Craft a iron pickaxe using sticks and iron.
id: Buat Beliung Besi menggunakan Tongkat dan Besi.

en: DIAMONDS!
id: OH, BERLIAN!

en: Pick up a diamond from the floor.
id: Ambil Berlian dari lantai.

en: Into Fire
id: Ke Dalam Api

en: Pick up a blaze rod from the floor.
id: Ambil Batang Blaze dari lantai.

en: Cow Tipper
id: Pengangkut Sapi

en: Pick up leather from the floor.
    Hint: Cows and some other animals have a chance to drop leather, when killed.
id: Ambil Kulit dari lantai.
    Petunjuk : Sapi dan beberapa hewan lain memiliki peluang untuk menjatuhkan kulit, saat dibunuh.

en: Getting Wood
id: Mendapatkan Kayu

en: Pick up a wood item from the ground.
    Hint: Punch a tree trunk until it pops out as an item.
id: Ambil barang kayu dari tanah.
    Petunjuk : Pukul batang pohon hingga benda itu keluar sebagai barang.

en: Who is Cutting Onions?
id: Siapa yang Memotong Bawang?

en: Pick up a crying obsidian from the floor.
id: Ambil Obsidian Retak dari lantai.

en: Hidden in the Depths
id: Tersembunyi di Kedalaman

en: Pick up an Ancient Debris from the floor.
id: Ambil Puing Kuno dari lantai.

en: The Next Generation
id: Generasi Berikutnya

en: Hold the Dragon Egg.
    Hint: Pick up the egg from the ground and have it in your inventory.
id: Pegang Telur Naga.
    Petunjuk : Ambil telur dari tanah dan simpan di inventaris Anda.

en: Sky's the Limit
id: Batas Langit

en: Find the elytra and prepare to fly above and beyond!
id: Temukan Elytra dan bersiaplah untuk terbang lebih tinggi dan melampauinya!

en: Acquire Hardware
id: Dapatkan Perangkat Keras

en: Take an iron ingot from a furnace's output slot.
    Hint: To smelt an iron ingot, put a fuel (like coal) and iron ore into a furnace.
id: Ambil Batangan Besi dari slot hasil tungku.
    Petunjuk : Untuk melebur batangan besi, masukkan bahan bakar (seperti batu bara) dan bijih besi ke dalam tungku.

en: Delicious Fish
id: Ikan yang Lezat

en: Take a cooked fish from a furnace.
    Hint: Use a fishing rod to catch a fish and cook it in a furnace.
id: Ambil Ikan Matang dari Tungku.
    Petunjuk : Gunakan pancing untuk menangkap ikan dan memasaknya di tungku.

en: On A Rail
id: Pada Rel Kereta

en: Travel by minecart for at least 1000 meters from your starting point in a single ride.
id: Menjelajah dengan Kereta sejauh minimal 1000 meter dari titik awal Anda dalam satu perjalanan.

en: Sniper Duel
id: Duel Penembak Jitu

en: Kill a skeleton, wither skeleton or stray by bow and arrow from a distance of at least 20 meters.
id: Bunuh Kerangka, Kerangka Layu atau Kerangka Es dengan Busur dan Anak Panah dari jarak minimal 20 meter.

en: Monster Hunter
id: Pemburu Monster

en: Kill a monster.
id: Bunuh Monster.

en: We Need to Go Deeper
id: Kita Perlu Pergi Lebih Dalam

en: Use obsidian and a fire starter to construct a Nether portal.
id: Gunakan Obsidian dan Korek Api untuk membangun Portal Neraka.

en: The End?
id: Akhir?

en: Or the beginning?
    Hint: Enter an end portal.
id: Atau Awal?
    Petunjuk : Masuk ke Portal Akhir.

en: The Nether
id: Neraka

en: Bring summer clothes.
    Hint: Enter the Nether.
id: Bawalah pakaian musim panas.
    Petunjuk : Masuki Neraka.

en: Postmortal
id: Pasca Kematian

en: Use a Totem of Undying to cheat death.
id: Gunakan Totem Abadi untuk menipu kematian.

en: Sweet Dreams
id: Mimpi yang Indah

en: Sleep in a bed to change your respawn point.
id: Tidur di Kasur untuk mengubah titik awal muncul Anda.

en: Not Quite "Nine" Lives
id: Tidak Cukup "Sembilan" Kehidupan

en: Charge a Respawn Anchor to the maximum.
id: Isi Respawn Anchor hingga maksimum.

en: What A Deal!
id: Untuk Apa Kesepakatan!

en: Successfully trade with a Villager.
id: Berhasil berdagang dengan Penduduk Desa.

en: Tactical Fishing
id: Taktik Memancing

en: Catch a fish... without a fishing rod!
id: Tangkap Ikan... tanpa Pancingan!

en: The Cutest Predator
id: Predator Paling Lucu :3

en: Catch an Axolotl with a bucket!
id: Tangkap Axolotl dengan sebuah Ember!

en: Withering Heights
id: Ketinggian yang Memudar

en: Summon the wither from the dead.
id: Memanggil Kerangka Layu dari kematian.

en: Free the End
id: Bebaskan Akhir

en: Kill the ender dragon. Good Luck!
id: Bunuh Naga Ender. Semoga Berhasil!

en: Fishy Business
id: Bisnis Perikanan

en: Catch a fish.
    Hint: Catch a fish, salmon, clownfish, or pufferfish.
id: Tangkap Ikan.
    Petunjuk : Tangkap ikan salmon, ikan badut, atau ikan buntal.

en: Country Lode, Take Me Home
id: Jalan Negara, Bawa Aku Pulang

en: Use a compass on a Lodestone.
id: Gunakan Kompas pada Batu Lode.

en: Serious Dedication
id: Dedikasi yang sangat Serius

en: Use a Netherite Ingot to upgrade a hoe, and then completely reevaluate your life choices.
id: Gunakan Batangan Netherite untuk meningkatkan Cangkul, lalu evaluasi kembali pilihan hidup Anda sepenuhnya.

en: Local Brewery
id: Pabrik Ramuan Lokal

en: Brew a Potion.
    Hint: Take a potion or glass bottle out of the brewing stand.
id: Racik Ramuan.
    Petunjuk : Keluarkan Ramuan atau Botol Kaca dari Peracik Ramuan.

en: Enchanter
id: Ahli Sihir

en: Enchant an item using an Enchantment Table.
id: Sihir suatu Barang menggunakan Meja Sihir.

en: Bring Home the Beacon
id: Bawa Pulang Mercusuar

en: Use a beacon.
id: Gunakan Mercusuar.

en: Beaconator
id: Penjaga Mercusuar

en: Use a fully powered beacon.
id: Gunakan Mercusuar berdaya penuh.

en: The End... Again...
id: Akhir... Lagi...

en: Respawn the Ender Dragon.
id: Bangkitkan kembali Naga Ender.

en: Bee Our Guest
id: Lebah Tamu Kami

en: Use a campfire to collect a bottle of honey from a beehive without aggrivating the bees inside.
id: Gunakan Api Unggun untuk mengumpulkan Botol Madu dari Sarang Lebah tanpa mengganggu Lebah di dalamnya.

en: Total Beelocation
id: Total Lokasi Lebah

en: Move a bee nest, with 3 bees inside, using a silk touch enchanted tool.
id: Pindahkan Sarang Lebah, dengan 3 Lebah di dalamnya, menggunakan peralatan dengan sihir 'Silk Touch'.

en: Wax On
id: Lumuri dengan Lilin

en: Apply honeycomb to a copper block to protect it from the elements.
id: Tambahkan Lilin Sarang Lebah pada Blok Tembaga untuk melindunginya dari elemen.

en: Wax Off
id: Mengikis Lilin

en: Scrape wax off of a copper block.
id: Mengikis lilin dari Blok Tembaga.

en: Crafting a New Look
id: Menciptakan Tampilan Baru

en: Craft a trimmed armor at a Smithing Table
id: Buat pakaian zirah yang telah ditempa di Meja Pandai Besi

en: Smithing with Style
id: Menempa dengan Gaya

en: Apply these smithing templates at least once: Spire, Snout, Rib, Ward, Silence, Vex, Tide, Wayfinder
id: Terapkan Pola Tempa ini setidaknya sekali : Spire, Snout, Rib, Ward, Silence, Vex, Tide, Wayfinder

en: Dispense With This
id: Buang Saja Ini

en: Place a dispenser.
id: Taruh Dispenser.

en: Pork Chop
id: Daging Babi Potong

en: Eat a cooked porkchop.
id: Makan Daging Babi Matang.

en: Rabbit Season
id: Musim Kelinci

en: Eat a cooked rabbit.
id: Makan Daging Kelinci Matang.

en: Iron Belly
id: Perut Besi

en: Get really desperate and eat rotten flesh.
id: Menjadi sangat putus asa dan memakan Daging Busuk.

en: Pot Planter
id: Penanam Pot

en: Place a flower pot.
id: Taruh pot bunga.

en: The Haggler
id: Si Penawar

en: Mine emerald ore.
id: Gali Bijih Zamrud.

en: Stone Age
id: Jaman Batu

en: Mine a stone with new pickaxe.
id: Gali Batu dengan Beliung baru.

en: Hot Stuff
id: Sesuatu yang Panas

en: Put lava in a bucket.
id: Taruh Lahar dalam Ember.

en: Ice Bucket Challenge
id: Tantangan Ember Es

en: Obtain an obsidian block.
id: Dapatkan blok Obsidian.

en: Hero of the Village
id: Pahlawan Desa

en: Successfully defend a village from a raid
id: Berhasil mempertahankan desa dari serangan

en: Voluntary Exile
id: Pengasingan Sukarela

en: Kill a raid captain. Maybe consider staying away from the local villages for the time being...
id: Bunuh Kapten Penyerang. Mungkin pertimbangkan untuk menjauh dari desa setempat untuk sementara waktu...
