Minetest textdomain awards x.x.x - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: Secret Award Unlocked: @1
fr: Succès secret débloqué : @1

en: Award Unlocked: @1
fr: Succès débloqué : @1

en: Secret Advancement Made!
fr: Progrès secret réalisé !

en: Goal Completed!
fr: Objectif complété !

en: Challenge Completed!
fr: Défis complété !

en: Advancement Made!
fr: Progrès réalisé !

en: Show, clear, disable or enable your awards
fr: Voir, nettoyer, désactiver ou activer vos succès

en: All your awards and statistics have been cleared. You can now start again.
fr: Toutes vos récompenses et statistiques ont été effacées. Vous pouvez maintenant recommencer.

en: You have disabled awards.
fr: Vous avez désactivé les succès.

en: You have enabled awards.
fr: Vous avez activé les succès.

en: <award ID>
fr: <succès ID>

en: Show details of an award
fr: Voir les détails de ce succès

en: Award not found.
fr: Succès non trouvé.

en: <name>
fr: <nom>

en: Get the awards statistics for the given player or yourself
fr: Obtenir les statistiques de succès pour le joueur donné ou pour vous-même

en: Error: No achivements available.
fr: Erreur : Pas de succès valide.

en: (Secret Award)
fr: (Succès secret)

en: Unlock this award to find out what it is.
fr: Débloquez ce succès pour voir de quoi il s'agit.

en: @1 (unlocked)
fr: @1 (débloqué)

en: You've disabled awards. Type /awards enable to reenable.
fr: Vous avez désactivé les succès. Tapez "/awards enable" pour les réactiver.

en: Error: No award available.
fr: Erreur : pas de succès disponible.

en: You have not unlocked any awards.
fr: Vous n'avez débloqué aucun succès.

en: @1’s awards:
fr: Récompenses de @1 :

en: Send a chat message
fr: Envoyer un message dans le chat

en: Chat @1 times
fr: Chatter @1 fois

en: @1/@2 joins
fr: @1/@2 ont rejoint

en: Join once
fr: Rejoindre une fois

en: Join @1 times
fr: Rejoindre @1 fois

en: @1/@2 deaths
fr: @1/@2 morts

en: Die once of @1
fr: Mourir une fois de @1

en: Die @1 times of @2
fr: Mourir @1 fois de @2

en: Die @1 times.
fr: Mourir @1 fois.

en: Mine @1 times
fr: Miner @1 fois

en: @1/@2 dug
fr: @1/@2 creusé

en: Mine: @1
fr: Miner : @1

en: Mine: @1×@2
fr: Miner : @1x@2

en: Mine @1 block.
fr: Miner @1 bloc.

en: Mine @1 blocks.
fr: Miner @1 blocs.

en: @1/@2 placed
fr: @1/@2 placé

en: Place: @1
fr: Placer : @1

en: Place: @1×@2
fr: Placer : @1x@2

en: Place @1 block.
fr: Placer @1 bloc.

en: Place @1 blocks.
fr: Placer @1 blocs.

en: @1/@2 crafted
fr: @1/@2 fabriqués

en: Craft: @1
fr: Fabriquer : @1

en: Craft: @1×@2
fr: Fabriquer : @1×@2

en: Craft @1 item
fr: Fabriquer @1 objet

en: Craft @1 items.
fr: Fabriquer @1 objets.

en: @1/@2 eaten
fr: @1/@2 mangé

en: Eat @1
fr: Manger @1

en: Eat @1×@2
fr: Manger @1x@2

en: Eat @1 item
fr: Manger @1 aliment

en: Eat @1 items.
fr: Manger @1 aliments.
